ΑΠΟΕΛ Vs Ανόρθωση 0-1 και Απόλλων Vs Ερμής 4-2

Μετά από ένα δραματικό αγώνα στο ΓΣΠ, η Ανόρθωση νίκησε με 1-0 το ΑΠΟΕΛ και με δέκα βαθμούς σε τέσσερις αγώνες, ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το τέρμα που καθόρισε το αποτέλεσμα το πέτυχε ο Ζοάο Βίκτορ στο 31ο λεπτό.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα με τον Ντε Καμάργκο να αστοχεί σε πέναλτι στο 89ο λεπτό και να τον μιμείται ο Ράγιος για την Ανόρθωση στις καθυστερήσεις. Το πέναλτι του Ντε Καμάργκο έφυγε έξω ενώ αυτό του Ράγιος, το απέκρουσε Βάτερμαν.

Στη φάση του πέναλτι που κέρδισε η Ανόρθωση, αποβλήθηκε ο Ρομπέρτο Λάγο του ΑΠΟΕΛ.

Δραματική η εξέλιξη του αγώνα και στο Τσίρειο Στάδιο με τον Απόλλωνα να παίρνει την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα νικώντας με 4-2 τον Ερμή.

Στο 3ο και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων τα τέρματα που έδωσαν το προβάδισμα στον Απόλλωνα με σκόρερ τους Ρομπέρζ και Ζελάγια.

Ο Ερμής προηγήθηκε με 1-0 κα 2-1 με τους Γουίκς (33′) και Εμεχάρα (49΄) με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές με τους Μαρτίνες (44′) και Ζελάγια (71′).