Αποτελέσματα Παγκύπριων Πρωταθλημάτων ΚΟΕΑΣ

Ολοκληρώθηκαν χθες στο Εθνικό Στάδιο Στίβου, στη Λευκωσία, τα Παγκύπρια Πρωταθλήματα Δεκάθλου Ανδρών-Εφήβων  και Επτάθλου Γυναικών –Νεανίδων, τα οποία εντάσσονται στα φετινά Παγκύπρια Πρωταθλήματα και υπολογίζονται στην τελική βαθμολογία.

Σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση της ΚΟΕΑΣ, στο παγκύπριο πρωτάθλημα  Δεκάθλου Ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Ελβις Κριούκωβ του ΓΣΟ με 6561β., δεύτερος ο Χρίστος Χριστοφόρου επίσης του ΓΣΟ με 6070β. και τρίτος ο Σάββας Σάββα του ΓΣΠ με 6030β.

Στο πρωτάθλημα Επτάθλου Γυναικών νικήτρια ήταν η Ραφαέλλα  Ιωάννου του ΓΣΟ με 4531β. , με δεύτερη τη Ζωή Σταύρου του ΓΣΚ με 3752β. και στη τρίτη  θέση η Μαριάννα Πισιάρα του ΓΣΟ με 3522β.

Στην κατηγορία των Εφήβων νικητής αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χριστοδούλου του ΓΣΚ  με 5838β., δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Κιλούγκ  του ΓΣΠ με 5421β. και τρίτος ο Ανδρόνικος Χ΄΄Χριστοδούλου του ΓΣΚ με 4250β.

Στο Έπταθλο  Νεανίδων νικήτρια ήταν η Ζωή Σταύρου του ΓΣΚ με 3752β. , δεύτερη η Μαριάννα Πισιάρα  του ΓΣΟ με 3522β. και τρίτη  η Κυπρούλα Αλεξάνδρου του ΓΣΠμε 3393β.

Μετά την ολοκλήρωση των Παγκυπρίων Πρωταθληματων Δεκάθλου Ανδρών και Επτάθλου Γυναικών , των πρωταθλημάτων 10.000μ., Μισού Μαραθωνίου και Μαραθωνίου Δρόμου,  οι βαθμολογίες των Ανδρών και Γυναικών ενόψει των πρωταθλημάτων που θα διεξαχθούν στις 12-13 Ιουνίου στη Λευκωσία διαμορφώθηκαν  ως ακολούθως:

ΓΣΚ     5

Μετά την ολοκλήρωση των πρωταθλημάτων  Δεκάθλου Εφήβων και Επτάθλου Νεανίδων και μετά τη διεξαγωγή των αντιστοίχων Πρωταθλημάτων  οι τελικές βαθμολογίες του  2013 διαμορφώθηκαν ως ακολούθως:

ΓΣΠΡ.   15

Στο μεταξύ, η Ανδρονίκη Λαδά του ΓΣΟ στα Χανιά 2013 που διεξήχθησαν το περασμένο Σάββατο 1η Ιουνίου στην Κρήτη είχε βολή 53.48μ στη δισκοβολία. Με την επίδοση της αυτή δείχνει να είναι σταθερή και στα Βενιζέλεια που θα διεξαχθούν στα Χανιά 08 Ιουνίου θα προσπαθήσει για νέο παγκύπριο ρεκόρ.

Εξάλλου, σε αγώνες που έγιναν στην Αθήνα η  Ζαχαρούλα Γεωργιάδου του ΓΣΕ  πέτυχε βολή 48.05μ. στη  δισκοβολία.

Σε αγώνες που διεξήχθησαν στη Θεσσαλονίκη τα «Ζαχαριάδεια» Κύπριοι αθλητές σημείωσαν τα ακόλουθα αποτελέσματα.

Στα 5000μ. ο Ραφαήλ Νικοδήμου του ΓΣΠ  πέτυχε χρόνο 15.40.97 τερματίζοντας 1ος  , ο Αποστολίδης Μάριος  16.34.66  καταλαμβάνοντας την 3η θέση και ο Κωνσταντίνος Τίμινις του ΓΣΠ στα 3000μ. στηπλ σημείωσε χρόνο 10.00.25 και κατετάγη 3ος. Η Παρασκευούλα Θρασυβούλου στα 400μ. ήταν 8η με 60.67 και η Σταυρούλα Θρασυβούλου στα 1500μ. ήταν 8η με 5.17.59