Ήττα για τον Ολυμπιακό στους Top 16 από την Κάχα Λαμποράλ

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από την αρχή να πάρουν το προβάδισμα και εξαιρετική απόδοση προηγήθηκε 15-7, με την συμπλήρωση των πέντε πρώτων λεπτών. Στην συνέχεια οι διορθωτικές κινήσεις που έγιναν από τον Γιώργο Μπαρζώκα, απέδωσαν με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται αρκετά καλύτερα πράγμα που τους έδωσε την δυνατότητα να προηγηθούν αρχικά με 17-22 τρέχοντας ένα σερί 0-9 και να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο υπέρ τους με 19-24. Οι «ερυθρόλευκοι», ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο ακριβώς όπως είχαν τελειώσει την πρώτη, με την διαφορά να αγγίζει η και να ξεπερνά σε κάποια σημεία τους δέκα πόντους. Ωστόσο, η απάντηση της Κάχα δεν άργησε και με κύριο εκφραστή τον Ερτέλ κατάφερε να μειώσει στο τελικό 40-44 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Τάμπακ συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με την αρχή του δευτέρου μέρους με τον Λάμπε να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στον Ολυμπιακό και τους γηπεδούχους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα με 54-50.  Από την πλευρά του ο Μπαρτζώκας θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα του πέρασε στο παρκέ τον Γκετσεβίτσιους που πέτυχε κάποιους πόντους, χωρίς αποτέλεσμα όμως καθώς το 67-55 να είναι το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στο διάστημα που απέμεινε ο Ολυμπιακός, παρουσιάζοντας σημάδια κούρασης δεν μπόρεσε να απειλήσει ποτέ την Κάχα και όπως ήταν λογικό γνώρισε την ήττα με 82-74.

Δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ: Κουκ, Νοτσιόνι 11 (1), Μ. Μπιέλιτσα, Σαν Εμετέριο 6 (2), Πλέις 5, Ερτέλ 13 (1), Όλεσον 15 (1), Λάμπε 25, Ν. Μπιέλιτσα 5 (1), Κοσέρ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Χάινς 6, Λο 5, Άντιτς 13 (3), Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 7 (1), Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης.