Ομόνοια Vs ΑΠΟΕΛ 1-3 (Video) – Ο ΑΠΟΕΛ πρωταθλητής 2016-2017

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-1 την Ομόνοια στο “ΓΣΠ” και κατέκτησε το κυπριακό πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν το φινάλε. Πήρε μάλιστα την κούπα για 5η σερί χρονιά, κάτι που κατορθώνει για 2η φορά στην ιστορία.

Το μεγαλύτερο σερί το έχει με 6 κατακτήσεις η Ομόνοια, η οποία σήμερα άνοιξε το σκορ με το 24ο γκολ του Ματ Ντάρμπισιρ, όμως ισοφάρισε ο Στάθης Αλωνεύτης και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Πιέρος Σωτηρίου.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 18, καθώς υπήρχε διακοπή λόγω επεισοδίων μετά τον καταλογισμό του πέναλτι με το οποίο σκόραρε ο Σωτηρίου ενώ στο 92′ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 ο Βάντερ.

Αυτό ήταν το 25ο πρωτάθλημα για το ΑΠΟΕΛ, το οποίο θα είναι αδιάφορο την τελευταία αγωνιστική με τον Απόλλωνα, με τον οποίο εν συνεχεία παίζει τελικό κυπέλλου.