Super League: Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής

Ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη έναντι στη  Νίκη Βόλου,  βρίσκεται μεταξύ των ομάδων που είναι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκας.

Οι “πράσινοι” με τέρμα του Ατζαγκούν στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στο “Απ. Νικολαίδης” και ήταν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, επικράτησαν 1-0 της ομάδας της Μαγνησίας και έφτασαν τους 10 βαθμούς όσους έχουν Ολυμπιακός, Ατρόμητος και ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς πάντως να έχουν ένα ματς λιγότερο.

Την ίδια στιγμή η Νίκη Βόλου παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας χωρίς νίκη αλλά και χωρίς βαθμό, γεγονός που υποδεικνύει τη δύσκολη αποστολή που θα έχει στο εφετινό πρωτάθλημα όσον αφορά την παραμονή της στην κατηγορία.

Με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (54′ Κάμπορα, 55′ Καλτσάς), η Βέροια νίκησε εντός έδρας 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας (αλλά με ένα ματς περισσότερο από τον ΠΑΟΚ). Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 39′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντάσιου.

Την πρώτη νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Κέρκυρα, καθώς επικράτησε 3-2 του Λεβαδειακού, με δύο γκολ του Χαβίτο (5′, 61′) και ένα του Μαρκόβσκι (39′), ο οποίος στο 78′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα. Τα γκολ της γηπεδούχου σημείωσε ο Κονέ (17′, 70′).

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας του Εργοτέλη με τον Παναιτωλικό στο Παγκρήτιο, για την 5η ημέρα της Σούπερ Λίγκας. Ο Μορένο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 24′, ενώ ο Λυκογιάννης ισοφάρισε στο 60′ για τους Κρητικούς.