Europa League: Ισοπαλία έφερε η ΑΕΚ – Νίκη το ΑΠΟΕΛ

Europa League: Ισοπαλία έφεραν ΑΕΚ και Απόλλων – Νίκη ΑΠΟΕΛ

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Europa League έκανε η ΑΕΚ υποχρεώνοντας την Τρεντσίν σε ισοπαλία 1-1 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off του θεσμού, στην Ζίλινα της Σλοβακίας.

Το σκόρ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Τζόι Σλίγκερς στο 55’ με την ΑΕΚ να απαντά πέντε λεπτά αργότερα με τον Ρέγιες Ακοράν, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο ΑΕΚ Αρένα την ερχόμενη Πέμπτη.

Νίκη του ΑΠΟΕΛ

Με ένα γκολ του Μάρτινς Καζού στο 79ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Αστάνα με 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα play-off του Europa League, στο ΓΣΠ.

Το σημαντικό είναι πως οι πρωταθλητές διατήρησαν το μηδέν παθητικό και θα κληθούν να υπερασπιστούν 1-0 στο Καζακστάν την ερχόμενη Πέμπτη, προκειμένου να πάρουν την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League.