Europa League: Η ΑΕΚ συνέτριψε την Στουρμ Γκρατς με 5-0

Η ΑΕΚ, Λάρνακας σε ένα εντυπωσιακό αγώνα για τα  play-off του Europa League συνέτριψε τη Στουρμ Γκρατς με 5-0.

Στο σημερινό επαναληπτικό στο ΑΕΚ Αρένα, νίκησε με το εντυπωσιακό 5-0 τη Στουρμ Γκρατς για την τρίτη προκριματική φάση της διοργάνωσης και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 7-0 (νίκησε και στην Αυστρία με 2-0).

Το σκορ άνοιξε στο 8ο λεπτό ο Τρισκόφκσι και στο 65ο λεπτό μετά από ανατροπή του Γιάννου η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Λαρένα και πέτυχε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Τρισκόφκσι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 80’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής το 4-0.

Το 5-0 διαμόρφωσε στο 85ο λεπτό ο Φλοριάν Τολμές που μπήκε αλλαγή λίγο νωρίτερα.

Στο 59ο λεπτό αποβλήθηκε ο Λόβριτς και οι Αυστριακοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές. Σημειώνεται ότι λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε ο προπονητής της ΑΕΚ για διαμαρτυρία.

Οι κυπελλούχοι μας αγωνίστηκαν με τους Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Λαρένα (77’ Ασόμπρε), Ακοράν, Τέτε (69’ Κάσες), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Γκονζάλεθ, Γιάννου (81’ Φλοριάν).

Η ΑΕΚ άρχισε τις υποχρεώσεις της από το δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League όπου απέκλεισε την Ιρλανδική Dundalk FC (0-0 και 4-0).

Ο σημερινός ήταν ο τέταρτος της αγώνας στην Ευρώπη και στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι διατηρεί το μηδέν παθητικό.

Απόψε θα προκύψει ο αντίπαλος της από τον αγώνα Φέγενορντ – Τρέτσιν. Στο πρώτο παιχνίδι νίκησε η Τρέτσιν με 4-0.