Euro 2016: Μεγάλη νίκη της Γαλλίας επί της Ισλανδίας με 5-2 (Video)

«Πιστέψτε με ακόμη δεν έχετε δει την καλύτερη Ισλανδία…», είχε δηλώσει λίγες ώρες πριν τον αγώνα Γαλλία – Ισλανδία ο Χέιμιρ Χάλγκριμσον, ωστόσο η πραγματικότητα ήταν ότι αυτός και οι συμπαίκτες (αλλά κι όλοι οι υπόλοιποι) δεν είχαν δει μέχρι σήμερα την καλύτερη Γαλλία.

Οι παίκτες του Ντιντιέ Ντεσάμπ θαρρείς και έλυσαν το χειρόφρενο, διέλυσαν κυριολεκτικά τους Ισλανδούς στο πρώτο ημίχρονο όπου τους ανάγκασαν να μαζέψουν τέσσερις φορές τη μπάλα από τα δίχτυα τους.

Το τελικό σκορ ήταν 5-2 και με αυτό το σκορ οι τρικολόρ βρέθηκαν στους «4» της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσουν τη Γερμανία σε αγωνα που θα διεξαχθεί στις 6 Ιουλίου. Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί και ο δεύτερος ημιτελικός του Euro2016 ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Ουαλία.

Το πάρτι ξεκίνησε νωρίς

Το πάρτι των τρικολόρ ξεκίνησε πολύ νωρίς καθώς μόλις στο 12’ ο Ολιβιέ Ζιρού κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με δυνατό διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Το σοκ για τους Ισλανδούς ήταν μεγάλο κι έγινε ακόμη μεγαλύτερο στο 20’ όταν ο Πολ Πογκμπά με επιβλητικό άλμα και καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι Ισλανδοί έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, αντέδρασαν σπασμωδικά κι αντί να προφυλάξουν αυτό το 2-0 και να προσπαθήσουν να ανασυνταχθούν στο ημίχρονο, δέχθηκαν άλλα δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά.

Στο 43’ ο Παγέτ ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής με συρτό σουτ έκανε το 3-0, για να έρθει στο 45’ ο Γκριεζμάν (μετά την προσποίηση του Ζιρού) και να διαμορφώσει το 4-0 με εκπληκτικό πλασέ.

Οι Γάλλοι είχαν πετύχει με τον πλέον επιβλητικό τρόπο το στόχο τους καθώς η πρόκριση στον ημιτελικό είχε διασφαλιστεί (με ρεκόρ μάλιστα αφού για πρώτη φορά στην ιστορία των Euro μια ομάδα πέτυχε 4 γκολ σε ένα ημίχρονο) ωστόσο η βροχή των γκολ (όπως κι η κανονική βροχή που έπεφτε στο Παρίσι) συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο.

Οι Ισλανδοί απελευθερωμένοι από το άγχος που τους έκανε να παίξουν τόσο άσχημα κι εκμεταλλευόμενοι την χαλάρωση των Γάλλων, μείωσαν στο 55’ με τον Σίγκθορσον και παρόλο που στο 58’ ο Ζιρού με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε το 5-1 δε το έβαλαν κάτω.

Με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει διεκδίκησαν κι άλλα γκολ, είχαν τις ευκαιρίες τους και τελικά στο 84’ ο Μπιάρνασον διαμόρφωσε το τελικό 5-2 που επίσης είναι ρεκόρ για το Euro 2016.

Για τους Ισλανδούς αυτό ήταν το τελευταίο αντίο στην πρώτη τους ποδοσφαιρική παράσταση σε μεγάλη διοργάνωση, ενώ για τους Γάλλους πλέον το ενδιαφέρον είναι στραμμένο στον σπουδαίο ημιτελικό της ερχόμενης Πέμπτης, όπου στη Μασσαλία θα τεθούν αντιμέτωποι με τους Γερμανούς (ενώ την Τετάρτη θα διεξαχθεί ο αγώνας Πορτογαλία – Ουαλία).

Οι συνθέσεις:
ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Ουμτιτί, Κοσιελνί (72′ Μανγκαλά), Εβρά, Πογκμπά, Ματουιντί, Μουσά Σισοκό, Παγέτ (80′ Κομάν), Γκριεζμάν Ζιρού (60′ Ζινιάκ).
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Σάιβαρσον, Άρνασον (46′ Ίνγκασον), Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον (46′ Φινμπόγκασον), Σίγκτορσον (83′ Γκούντιονσεν).