Davis Cup: Στην 2η κατηγορία πανηγυρικά η Κύπρος

Την παραμονή της στην 2η κατηγορία του Davis Cup πανηγύρισε η Εθνική Κύπρου στο τένις, αφού κατάφερε έστω και δύσκολα να επικρατήσει με 3-2 στις νίκες επί του Μπενίν.

Ο Πέτρος Χρυσοχός ήταν ο άνθρωπος που σήκωσε στις πλάτες του την Εθνική μας, αφού με το σκορ να είναι στο 2-2, αναγκαστικά έπρεπε να κερδίσει τον τελευταίο αγώνα της διοργάνωσης, προκειμένου να παραμείνει η Εθνική μας στο δεύτερο γκρουπ του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο 17χρονος πρωταθλητής αποδίδοντας εντυπωσιακό τένις επιβλήθηκε του Μαγκλουά Γιάπκα, επικρατώντας με 3-0 σετ (6-1, 6-1, 6-0).

Πάντως, η τελευταία μέρα δεν άρχισε καθόλου καλά για την Εθνική μας, καθώς ένα πρόβλημα τραυματισμού άφησε εκτός αγώνα τον Μάρκο Παγδατή. Ο Νο38 της παγκόσμιας κατάταξης επρόκειτο να αντιμετωπίσει στον πρώτο αγώνα της ημέρας τον Άλεξ Κλέγκου και τη θέση του πήρε ο Ράρες Κουζτρεορεάν, ο οποίος γνώρισε τελικά την ήττα με με 3-1 σετ (6-2, 4-6, 6-3, 6-2)  διαμορφώνοντας το σκορ μεταξύ των δύο χωρών στο 2-2.

Λίγο αργότερα, ο Πέτρος Χρυσοχός μπήκε στο κορτ για να αντιμετωπίσει τον Γιάπκα στον πιο κρίσιμο αγώνα. Παρά το νεαρό της ηλικίας του ο Πέτρος έδειξε απίστευτη ωριμότητα, και με χτυπήματα υψηλού επιπέδου, ανάγκασε τον αντίπαλο του να παραδοθεί. Να σημειώσουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη στην καριέρα του Χρυσοχού στο μονό του Davis Cup, ενώ είναι ο νεαρότερος Κύπριος που παίρνει νίκη στο μονό της 2ης κατηγορίας.