Champions League: Ντόρτμουντ Vs ΑΠΟΕΛ (Τετάρτη 21:45)

•  Δύσκολο ματς για τον ΑΠΟΕΛ στη Βεστφαλία , η Ντόρτμουντ θα προσπαθήσει να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα…
  • Ο κ. Δώνης επέλεξε 19 ποδοσφαιριστές για την αποστολή: Gudiño, Pérez, Παρασκευάς, Βούρος, Αλεξάνδρου, Μερκής, Rueda, Carlão, Morais, Vinícius, Farías, Αλωνεύτης, Εφραίμ, Μακρής, Αντωνίου, Zahid, Sallai, Poté, De Camargo.

H Ντόρτμουντ δείχνει ότι αρχίζει να ξεφουσκώνει στα τελευταία ματς, αποκορύφωμα ο αγώνας εκτός έδρας στο Ανόβερο όπου η ομάδα ηττήθηκε με 4-2. Κακή εμφάνιση από τους παίχτες του Μπος που βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στο πρώτο ημίχρονο, στο 52′ ισοφάρισε με ωραίο γκολ του Γιαρμολένκο σε 2-2. Στο 59′ ο Ζαγκαντού αποβλήθηκε και άφησε την ομάδα του με 10 παίχτες. Από εκεί και έπειτα το Ανόβερο εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και με δύο γκολ (60′, 86′) πήρε τη νίκη.

Μετράει μόλις δύο νίκες στα 7 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις, αναζητά το αντίδοτο απόψε με τον ΑΠΟΕΛ, θέλει μόνο νίκη για να διατηρήσει ελπίδες πρόκρισης. Μόλις μία νίκη στα 8 τελευταία ευρωπαϊκά ματς για την Μπορούσια (1-2-5). Εντός έδρας έχει 2 σερί ήττες από Ρεάλ Μαδρίτης (1-3) και Λειψία (2-3) σε Ευρώπη και πρωτάθλημα αντίστοιχα. Στα αγωνιστικά νέα, νοκ άουτ οι μπακ Πίστσεκ και Ντουρμ, ο χαφ Ρόντε και ο εξτρέμ Ρόις.

Ντόρτμουντ-ΑΠΟΕΛ

O ΑΠΟΕΛ πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση με την Ντόρτμουντ, έμεινε στο 1-1 με την Εθνικό Άχνας στο εκτός έδρας ματς του Σαββάτου. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 11ο λεπτό της αναμέτρησης, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Ποτέ στο 65ο λεπτό. Είχε κάποιες ευκαιρίες να κάνει το 1-2 και να φύγει με τη νίκη αλλά τελικά δεν τα κατάφερε. Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας, στο -11 από την κορυφή αλλά με 3 ματς λιγότερα. Αναστάτωση στις τάξεις των οπαδών για το κακή πορεία της ομάδας. Ο Γιώργος Δώνης έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση της διοίκησης, η οποία όμως δεν την έκανε δεκτή και συνεχίζει στον πάγκο. Καλή εμφάνιση στο τελευταίο εντός στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Ντόρτμουντ όπου κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (1-1). Ο ΑΠΟΕΛ έχει μόνο μία νίκη σε 17 ματς κόντρα σε γερμανικές ομάδες (1-2-14). Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Καρλάο παραμένει τραυματίας, δύσκολα θα αγωνιστούν οι Μπερτόλιο και Εμπεσίλιο.