Ποδόσφαιρο: Νίκες για ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια είναι οι νικητές των σημερινών ντέρμπι.

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με 4-1 την ΑΕΖ στο Παφιακό και με απολογισμό έξι νίκες και μια ισοπαλία σε επτά αγώνες, ανέβηκε στους 19 βαθμούς.

Ο Μπερτόλιο και ο Πιέρος Σωτηρίου σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιές για να ακολουθήσουν άλλα δύο τέρματα από τον Εφραίμ που μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Εφραίμ έφτασε τα πέντε τέρματα στο Πρωτάθλημα Cyta.

Ο Πάγκαλος στο 90ο λεπτό με το 6ο του τέρμα στο Πρωτάθλημα μείωσε σε 4-1. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα που δέχτηκε το ΑΠΟΕΛ στο φετινό Πρωτάθλημα.

Στο ΓΣΠ η Ομόνοια νίκησε με 2-0 την Ανόρθωση και ανέβηκε στους 14 βαθμούς, αφήνοντας την αντίπαλο της στους 7.

Ο Σέρινταν με το 5ο του τέρμα στο Πρωτάθλημα Cyta άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με πέναλτι για να πετύχει το 2-0 με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή ο Κλέιτον στο 57ο λεπτό.

Η Ομόνοια πέτυχε την 4η της νίκη στη σεζόν ενώ η Ανόρθωση μετά από 7 αγωνιστικές, νίκησε μόνο μια φορά, έχει 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.