Ποδόσφαιρο: Νίκες για ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

Το ΑΠΟΕΛ νίκησε με  3 – 0 την Αγία Νάπα στο ΓΣΠ, παραμένοντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Η  ομάδα φτάνει τώρα στους 59 βαθμούς.

Τα τέρματα σημείωσαν οι Εφραίμ (13′), Βάντερ (38′) και Αλωνεύτης (63′).

Η Ομόνοια επίσης κατόρθωσε να πετύχει μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 1-4  στον αγώνα π έναντι της ΕΝΠ.

Η Ένωση έμεινε στους 20 βαθμούς και βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση, όσον αφορά την αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού.

Ενδεχομένως η απευθείας διαβάθμιση να κριθεί αύριο, αν ο Εθνικός δεν χάσει στο Τσίρειο από την ΑΕΛ.

Η Ομόνοια ανέβηκε στους 46 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση.

Τα τέρματα των νικητών τα πέτυχαν ο Ρούνιε στο 21′, ο Μπατιμπαγκά στο 26′, ο Σέρινταν στο 49 και ο Κιρμ στο 88′.

Για την Ένωση μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Μπούκορατς στο 38′.

Η Πάφος νίκησε με 2-0 τον Ερμή  αποφεύγοντας έτσι τον κίνδυνο του απευθείας υποβιβασμού.

Στο τελευταία δεκάλεπτο σημειώθηκαν τα τέρματα με τον Άμπα να ανοίγει το σκορ στο 80ο λεπτό και τον Οκόγιε να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις.

Η Πάφος ανέβηκε στους 24 βαθμούς, όσους έχει και ο Ερμής.

Στον τέταρτο αγώνα του Σαββάτου για την 25η αγωνιστική η Ανόρθωση έχασε έδαφος στην προσπάθεια της να κρατήσει επαφή με τις ομάδες που προπορεύονται αφού εξήλθε ισόπαλη 0-0 στο Τσίρειο με τον Άρη.