Ποδόσφαιρο: ΑΠΟΕΛ – ΑΕΛ στο τελικό κυπέλλου

Στον τελικό του κυπέλλου της 22ας Μαΐου, στο στάδιο ΓΣΠ ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ θα αγωνιστούν για να κατακτήσουν τοπ τρόπαιο.

Το ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε το  εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της 22ας Μαΐου , ύστερα από την ισοπαλία 2-2 με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο Τάσος Μάρκου.

Αυτή είναι η 33η παρουσία των γαλαζοκιτρίνων σε τελικό κυπέλλου ενώ θα διεκδικήσει το 22ο τρόπαιο!

Στον πρώτο αγώνα στο ΓΣΠ, το ΑΠΟΕΛ είχε κερδίσει με 1-0.

Το σκορ άνοιξε η ΕΝΠ στο 6ο λεπτό με γκολ του Γιάννη Πίττα, με το Στάθη Αλωνεύτη να ισοφαρίζει στο 27’. Η Ένωση μπήκε ξανά σε θέση οδηγού με γκολ του Ουντόζι 36ο λεπτό, με τον Αντρέ Βιντιγκάλ να διαμορφώνει το τελικό 2-2 στο 94’.

Η ΑΕΛ, εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου, ύστερα από τη λευκή ισοπαλία που εξασφάλισε στον επαναληπτικό αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα στο Τσίρειο.

Στον πρώτο αγώνα η ΑΕΛ κέρδισε με 1-2.

Αυτή είναι η 18η φορά που η ΑΕΛ, προκρίνεται σε τελικό κυπέλλου στην Ιστορία της και θα διεκδικήσει το έβδομό της τρόπαιο.