Ο Απόλλωνας ηττήθηκε από τη Βιγιαρεάλ με 2-0

Με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στους ομίλου του Europa League ο Απόλλωνας.

Σε αγώνα για την 6η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της διοργάνωση, ο Απόλλωνας έχασε με 2-0 από την Ισπανική ομάδα και με απολογισμό 3 βαθμούς, τερμάτισε στην 4η θέση του ομίλου.

Δεύτερη θέση και πρόκριση για τη Βιγιαρεάλ, πρωτιά για την Γκλάντμπαχ στον όμιλο αφού νίκησε με 3-0 τη Ζυρίχη στη Γερμανία.

Στο 35ο λεπτό ο Μορένο με πλασέ πάνω από το σώμα του τερματοφύλακα του Απόλλωνα Χίντι άνοιξε το σκορ για να πετύχει το τελικό 2-0 στο 40ο λεπτό ο Βιέτο με σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, έφτιαξε ευκαιρίες για γκολ αλλά δεν κατάφερε να μειώσει και να διεκδικήσει στη συνέχεια κάτι από το παιχνίδι.

Απόλλωνας: Χίντι, Αγγελή, Μερκή, Βασιλείου, Μούλντερ, Γκουγιόν, Χαμτανί (75′ Χ. Κυριάκου), Φάρλεϊ, Ολίνγκα (59′ Σανγκόι) Τουράμ, Παπουλής (66′ Ρέζεκ).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Βέλγος Σερζ Γκουμιενί.