Ομόνοια και ΑΕΚ οι νικητές των σημερινών ντέρμπι

Η Ομόνοια πέτυχε σημαντική νίκη επί  της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ. Νίκησε με 2-1 και ανέβηκε στους 53 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας που αγωνίζεται αύριο με το ΑΠΟΕΛ.

Με τη σημερινή της νίκη, η Ομόνοια ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από τη σημερινή αντίπαλο της στην προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία, ενόψει της διεκδίκησης Ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Ο Φοφανά με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια στο 16ο λεπτό για να ισοφαρίσει με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ο Μακρής στο 23′. Αυτό ήταν το 12ο τέρμα στο Πρωτάθλημα για τον Κύπριο διεθνή επιθετικό.

Ο Κιρμ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-1 για την Ομόνοια στο 36ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χρίστος Νικολαϊδης.

Στον αγώνα στο ΓΣΖ, η ΑΕΚ νίκησε τον Ερμή με 2-1. H AEK ανέβηκε στους 55 βαθμούς, έναντι 53 του Απόλλωνα που έχει αγώνα λιγότερο και της Ομόνοιας.

Ο Ερμής έμεινε στους 40 βαθμούς.

Ο Νέστορας Μυτίδης σκόραρε και πάλι για την ΑΕΚ, ανοίγοντας το σκορ στο 8ο λεπτό.

Ο Ανδρέας Παπαθανασίου ισοφάρισε σε 1-1 στο 43ο λεπτό για να πετύχει το νικητήριο τέρμα για την ΑΕΚ ο Κολαούτι στο 68ο λεπτό.

Στο 25ο λεπτό ο Τομάς εκτέλεσε πέναλτι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ερμή Στυλιανού.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Δημήτρης Μασιάς.