Νίκη του Ερμή και της ΑΕΚ

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή ο οποίος ανέβηκε στη 3η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς, όσους έχει και το ΑΠΟΕΛ.

Τη δεύτερη της σερί νίκη πέτυχε στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ, επικρατώντας του Εθνικού με 2-0.

Μετά από τέσσερεις σερί ισοπαλίες με τον Άρη, την Ομόνοια, την Ανόρθωση και τον Απόλλωνα, ο Ερμής νίκησε με 2-1 εκτός έδρας την ουραγό Αλκή, συνεχίζοντας παράλληλα και το αήττητο σερί του αφού έχασε μόνο στην πρώτη αγωνιστική (από τον Απόλλωνα).

Ο Ερμής άνοιξε το σκορ με τον Τακμπατζουμί στο 10 λεπτό ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστές πέτυχε το 2-0 στο 30 λεπτό. Λίγο πριν το δεύτερο γκολ της ομάδας του, ο Ενρίκε του Ερμή αστόχησε σε πέναλτι. Η Αλκή μείωσε σε 1-2 με τον Σταυρινό Κωνσταντίνου δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Για πρώτη φορά στο φετινό Πρωτάθλημα, η ΑΕΚ Λάρνακας πέτυχε δύο συνεχόμενες νίκες και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λάρνακας νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τον Εθνικό Άχνας και ανέβηκε στους 22 βαθμούς, αφήνοντας τον Εθνικό στους 11 βαθμούς και στην 11η θέση.

Ο Καταλά με κεφαλιά στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ και ο Κούλλης Παύλου με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 2-0 στο 69′. Στις καθυστερήσεις ο Νέγκρι απέκρουσε πέναλτι του Αουρέλιο.