Νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα επί της Ομόνοιας με 2-1 και ΑΕΚ Vs Ερμής 2-2

Νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα επί της Ομόνοιας σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. 2-1 το αποτέλεσμα για την ομάδα της Λεμεσού η οποία ισοβαθμεί στη δεύτερη θέση με την ΑΕΛ στους 34 βαθμούς ενώ η Ομόνοια έμεινε στην έβδομη θέση με 17 βαθμούς. Η ΑΕΛ έχει αγώνα λιγότερο αφού αγωνίζεται τη Δευτέρα εκτός έδρας με την Αλκή.

Η Ομόνοια προηγήθηκε με το νεαρό Μαρίνο Τζιωνή στο 23ο λεπτό και ο Απόλλων ανέτρεψε τα σε βάρος του δεδομένα με τους Μπρου και Ζελάγια στο 57′ και στο 72′.

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Ερμή με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 1-1. Στην 6η θέση με 23 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ, 12ος με 9 βαθμούς ο Ερμής.

H AEK προηγήθηκε με το Χέφελ στο 11ο λεπτό αλλά ο Γιάννης Ταραλίδης με απευθείας φάουλ στο 29′ και πέναλτι στο 45′ έδωσε προβάδισμα στον Ερμή με 1-2. Ο Φλοριάν Τολμές ισοφάρισε με πέναλτι για την ΑΕΚ στο 78′.