Με νίκη άρχισε ο Απόλλωνας: 3-2 επί της Ζυρίχης

Ο Απόλλωνας με αντίπαλο τη Ζυρίχη Ελβετίας στο Στάδιο ΓΣΠ άρχισε σήμερα τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League.

Ο Απόλλωνας στο 9′ άνοιξε το σκορ με τον Φώτη Παπουλή και στο 40′ με δυνατό μακρινό σουτ ο Γκουγιόν πέτυχε το 2-0, αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο 50′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Ρίκαν και στο 54′ ισοφάρισαν με τον Γιαπί.

Στο 80′ αποβλήθηκε ο Γκουγιόν με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Απόλλωνας συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Απόλλωνας πετυχαίνει το 3-2. Μετά από προσπάθεια του Ρέζεκ ο Κοχ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Στο 90′ αποβλήθηκε ο Σικαουί της Ζυρίχης.

Ο Απόλλωνας αγωνίστηκε με τους Βάλε, Στυλιανού, Μερκή, Ατράντε, Ρομπέρ, Γκουγιόν, Μεριέμ, Χαμπτανί (67′ Τουράμ), Σανγκόι, Ρέζεκ, Παπουλή.

Διαιτητής, ο Ουαλός Simon Lee Evans (διεθνής από το 2007) με βοηθούς τους Philip Thomas (διεθνής από το 2007) και Gareth Wyn Jones (διεθνής από το 2013).

Επιπρόσθετοι διαιτητές:  Οι Mark Steven Whitby (διεθνής από το 2003) και Nick Pratt και τέταρτος διαιτητής ο John Bryn Roberts.

Ο Απόλλωνας συμμετέχει στο 1ο όμιλο του Europa League.