“Μεγάλη νίκη πέτυχε χθες ο Παναθηναϊκός” – Tα αποτελέσματα της Europa League

Μεγάλη νίκη πέτυχε χθές ο Παναθηναϊκός επί της Μάριμπορ με σκορ 1 – 0 στο ντεμπούτο του Χουάν Ραμόν Ρότσα στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της ομάδας.

Η συνέχεια του Παναθηναϊκού στην διοργάνωση θα εξαρτηθεί πλέον από το αποτέλεσμα της αναμέτρησης στις 6 Δεκεμβρίου με την Τότεναμ στο Λονδίνο. Το μοναδικό αποτέλεσμα που θα επιδιώξει ο Παναθηναϊκός είναι η νίκη, προκειμένου να αφήσει εκτός διοργάνωσης την Τότεναμ.

Την πεποίθηση του ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να τα καταφέρει εξέφρασε σε δηλώσεις του ο προπονητής των πρασίνων «Όταν νικάς είναι πάρα πολύ όμορφο και όταν παίζεις ένα καλό ποδόσφαιρο ακόμα καλύτερα. Όπως έγιναν τα αποτελέσματα ελπίζουμε αλλά το ματς με την Τότεναμ αργεί και θα μιλήσουμε όταν έρθει η ώρα του παιχνιδιού στην Αγγλία…. Ελπίζουμε όταν φτάσει το παιχνίδι εκείνο να είμαστε έτοιμοι. Ο Παναθηναϊκός έχει κάνει θαύματα στην Ευρώπη γιατί όχι να το κάνουμε και φέτος».

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βιτόλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Παναθηναικός διαμαρτύρεται και για ένα πέναλτι το οποίο δεν δόθηκε, όταν στο 31’ ο Τοτσέ ανατράπηκε στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 45’ η Μάριμπορ έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μέζακ, ο οποίος λίγα λεπτά πριν είχε δεχτεί την πρώτη κίτρινη κάρτα. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική του υπεροχή και στο 54’ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε  ο Βιτόλο στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι χάνοντας την ευκαιρία. Στο 66′ ωστόσο ο Βιτόλο κατάφερε να κερδίσει νέο πέναλτι για τους πράσινους αναλαμβάνοντας πάλι να το εκτελέσει ο ίδιος, στέλνοντας αυτή τη φορά τη μπάλα στα δίχτυα.