Η ΑΕ Καραβά Κυπελλούχος 2013

H Α.Ε. Καραβά νίκησε χθες βράδυ στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ ανδρών την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 26-24) και κατέκτησε το τρόπαιο για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Παράλληλα, εξασφάλισε και μια θέση στα Κύπελλα Ευρώπης της περιόδου 2013-14.

Σύμφωνα με ανακοίνωση, δυνατά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες με την ΑΕ Καραβά σταδιακά να ξεφεύγει στο σκορ και να συντηρεί ένα προβάδισμα τριών πόντων. Η ομάδα του Καραβά έδειχνε να πατά πολύ καλύτερα στο γήπεδο από τον αντίπαλό της και παρά το ανέβασμα της Αναγέννησης στο τέλος πήρε σχετικά εύκολα το σετ με 25-19 παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ 1-0.
Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ με ηγέτη και εκτελεστή τον Ροντόλφο ανοίγει μια διαφορά από την αρχή με τρείς πόντους (8-5) και στη συνέχεια ανέβασε την διαφορά χάρις σε απανωτά λάθη των επιθετικών της Αναγέννησης με το σκορ να εκτοξεύεται στο 20-12. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε και αυτό το σετ με 25-18 και άρχισε να αγγίζει το τρόπαιο.
Στο τρίτο σετ η Αναγέννηση επιχείρησε την γνωστή της αντεπίθεση αλλά η ΑΕΚ έχοντας σταθερή απόδοση και με καλύτερους επιθετικά τους Ροντόλφο και Γκοδόϊ βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Όμως στο τέλος η Αναγέννηση πέρασε μπροστά και απείλησε την ΑΕΚ. Οι παίκτες της Καραβιώτικης ομάδας είχαν δύναμη και πάθος στο παιγνίδι και επικράτησαν με 26-24 χαρίζοντας στην ομάδα τους αλλά και στον κατεχόμενο Καραβά το δεύτερο Κύπελλο στην ιστορία τους.

Στην σεμνή τελετή των απονομών, τιμήθηκαν μεταθανάτια οι Κυριάκος Κοζάκος για την ΑΕ Καραβά και Βάσος Μιχαήλ για την Αναγέννηση Δερύνειας.

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Ροντόλφο Χουόζας της ΑΕ Καραβά. Το Κύπελλο στην κυπελλούχο ΑΕ Καραβά έκανε ο Πρόεδρος της ΚΟΠΕ Δαμιανός Χατζηδαμιανού μαζί με τον Πρόεδρο του ΚΟΑ Πάμπο Στυλιανού.