Η ΑΕΛ έκανε την ανατροπή και νίκησε την Ομόνοια 3-2 στο φινάλε (βίντεο)

Με μεγάλη νίκη της ΑΕΛ  με 3-2 επί της Ομόνοιας ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο Στάδιο ΓΣΠ για την προτελευταία αγωνιστική του Πρωταθλήματος “Γλαύκος Κληρίδης”.

Η Ομόνοια προηγήθηκε με 2-0 όμως η ΑΕΛ έφτασε στο 3-2 που την ανέβασε στους 81 βαθμούς και οδηγεί σταθερά την κούρσα.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Σκέμπρι στο 33′, σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο 48′ ο Χατζηβασίλης πέτυχε το 2-0 για την Ομόνοια.

Οι γηπεδούχοι από το 49′ συνέχισαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Χατζηβασίλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 59′ η ΑΕΛ μείωσε  σε 2-1 με τον Οριόλ και στο 87′ ο Μοντέιρο με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εμπαλό διαμόρφωσε το σημαντικό 3-2 για την ΑΕΛ.

Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΛ εξασφαλίζει συμμετοχή στα προκριματικά του Champions League της σεζόν 2014-2015.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου, Ατάντα, Σκαραμοτσίνο, Πλατινί, Λούβαρης (67′ Σοφοκλέους), Ασίς, Αλίπιο, Σκέμπρι, Ρούμπιο, Χατζηβασίλης.

ΑΕΛ: Ρομέρο, Αϊρόσα (67′ Εντού), Καρλίτος, Ουόν, Ντεντέ, Νικολάου (84′ Εμπαλό), Έμπο (46′ Οριόλ), Μπεμπέ, Μοντέιρο, Εντμάρ, Ινταμπντελάι.