ΑΠΟΕΛ Vs Ολυμπιακός και 19:00 Δόξα Vs ΑΕΛ – Απόλλων Vs Σαλαμίνα 2-0 και Παραλίμνι Vs Ομόνοια 0-3

Με δύο αναμετρήσεις συνεχίζεται σήμερα το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής, της πρώτης του 2023 για το Πρωτάθλημα Cyta.

Ο πρωτοπόρος ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και η Δόξα Κατωκοπιάς την ΑΕΛ. Και οι δύο αγώνες θα αρχίσουν στις 19:00.

Η αυλαία άνοιξε χθες με νίκες για τον Απόλλωνα και την Ομόνοια και το πρόγραμμα της αγωνιστικής θα ολοκληρωθεί την ερχόμενη Πέμπτη 5 Ιανουαρίου.

Την Τετάρτη θα διεξαχθεί το ντέρμπι ΑΕΚ – Πάφος FC με τις δύο ομάδες βρίσκονται στους 37 βαθμούς μαζί με τον ΑΠΟΕΛ.

Στο Στάδιο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας. Ο Πίττας στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο χρονικά γκολ του 2023 και στο 90ο λεπτό ο Ντιγκινί διαμόρφωσε το 2-0.

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1.

Στο Δημοτικό Στάδιο «Τάσος Μάρκου» η Ομόνοια νίκησε με 3-0 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου από τέρματα που πέτυχαν οι Κακουλλής (22′, 43′) και Ανσαριφάρντ (50′).

Η Ομόνοια είχε κερδίσει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 4-0.