ΑΠΟΕΛ Vs Αλκή 4-0, Ανόρθωση Vs ΑΕΚ 3-1, ΑΕΛ Vs Εθνικός 3-0 (Videos)

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ. Νίκησε με 3-1 και πέρασε στην πρώτη θέση με 40 βαθμούς, όσους έχει και η ομάδα της Λάρνακας.

Νίκη με ανατροπή για την Ανόρθωση αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Χουάν Τομάς άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο από τους Βίκτορ (52′), Γκάντσεφ (74′) και Σισέ (89′) διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 για την Ανόρθωση.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ που νίκησε με 3-0 στο Τσίρειο Στάδιο τον ουραγό Εθνικό Άχνας. 3-0 το αποτέλεσμα για την ΑΕΛ με το Μάρκο Σοάρες να ανοίγει το σκορ στο 20ο λεπτό, το Λαφράνς να πετυχαίνει το 2-0 στο 61′ και το Σίλβα να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 73′.

Η ΑΕΛ ανέβηκε στους 33 βαθμούς ενώ ο Εθνικός έμεινε στους 8.

Άνετη νίκη για το ΑΠΟΕΛ επί της Αλκής με 4-0 στο ΓΣΠ. Με τη νίκη του αυτή το ΑΠΟΕΛ έφτασε στους 39 βαθμούς και είναι στην 3η θέση με ένα βαθμό λιγότερο και δύο αγώνες λιγότερους από την Ανόρθωση και την ΑΕΚ.

Ο Εμπεσίλιο στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ, ο Μοράις με πέναλτι στο 28′ πέτυχε το 2-0, ο Σάλλαι στο 32′ διαμόρφωσε το 3-0 και ο Ντε Καμάργκο στο 38′ πέτυχε το 4-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αλκή έμεινε στην 9η θέση με 19 βαθμούς.