Νίκη Ολυμπιακού επί του ΟΦΗ

Με νίκη συνέχισε για την πορεία του στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του ΟΦΗ στο «Στάδιο Καραϊσκάκη» με 5-1 σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Μήτρογλου (4΄, 52΄), Χολέμπας (58΄), Μανιάτης (85΄) και Γιαταμπαρέ (86΄) ενώ ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Λαμπρόπουλο στο πρώτο λεπτό.

Την πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας πανηγύρισε ο Πλατανιάς, που επικράτησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» του Άρη με 2-1.

Εξάλλου, χωρίς βαθμολογικές απώλειες πέρασε ο ΠΑΟΚ από την Κομοτηνή. Η ομάδα του Στέφενς επικράτησε 3-0 του Πανθρακικού και προσωρινά «έπιασε» τον Ολυμπιακό στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Σούπερ Λίγκας.

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ το νεαρό διεθνή Δημήτρη Κολοβό, ο Πανιώνιος νίκησε με ανατροπή τον Απόλλωνα Σμύρνης 2-1 και βελτίωσε αισθητά τη θέση του στο βαθμολογικό πίνακα. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγήθηκε στο 21ο λεπτό, αλλά στο τέλος δεν κατόρθωσε να αποτρέψει την έκτη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας της Βέροιας, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα της Βέροιας παρέμεινε στον «πάτο» του βαθμολογικού πίνακα με μόλις έξι βαθμούς.