Μουντιάλ 2022: Μαρόκο Vs Κροατία 0-0… Μοιράστηκαν τα πάντα

Τόσο η Κροατία, φιναλίστ στο προηγούμενο Παγκόσμιο Κύπελλο, όσο και το Μαρόκο ήθελαν τη νίκη στο πρώτο τους παιχνίδι για το Μουντιάλ 2022 αλλά καμία εκ των δύο δεν κατάφερε να την πάρει αφού έμειναν στο 0-0, με την ισοπαλία να είναι μάλλον δίκαιο αποτέλεσμα αφού καμία εκ των δύο ομάδων, παρά τις όποιες φάσεις δημιούργησαν, δεν ήταν τόσο καλή ώστε να αξίζει το τρίποντο.

Η λογική έλεγε ότι οι Κροάτες θα έπαιρναν την κατοχή της μπάλας και οι Μαροκινοί θα πρόσεχαν περισσότερο την άμυνα και θα έψαχναν τις αντεπιθέσεις. Και όντως, δεν έγινε κάτι παράλογο. Το κακό είναι, απλά, ότι έλειπαν οι πολλές φάσεις από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Η πρώτη τέτοια, χωρίς όμως να είναι κλασική ευκαιρία, ήταν ένα καλό σουτ του Πέρισιτς, για την Κροατία, στο 17′, το οποίο έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε σιγά-σιγά, αφού η Κροατία ήταν αρκετά προσεκτική για να αποφύγει τα λάθη που θα έδιναν στο Μαρόκο τη δυνατότητα να φύγει στην κόντρα.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όμως, η «Χρβάτσκα» έφτασε πολύ κοντά στο γκολ αλλά ο Μπόνο απέκρουσε εξ επαφής στο 45′ την κοντινή προσπάθεια του Βλάσιτς, ενώ στο 45’+1′ το σουτ του Μόντριτς από το ύψος της περιοχής έφυγε λίγο άουτ.

Η Κροατία, με λίγα λόγια, ήταν η ομάδα που είχε όποιες φάσεις υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά νωρίς στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο 51′ ήρθε και η πρώτη για το Μαρόκο με την κοντινή κεφαλιά του Μαζράουι που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς. Ευκαιρία στην οποία απάντησαν δύο λεπτά μετά οι Κροάτες, μετά το κόρνερ του Μόντριτς, με τους Μπόνο και Άμραμπατ να κρατάνε το 0-0.

Αυτό που έμεινε ως το τέλος του παιχνιδιού, παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ήταν πιο ορεξάτες σε σχέση με το πρώτο μέρος, ψάχνοντας το γκολ, χωρίς όμως να είναι αρκετά… πειστικές ώστε να φτάσουν σε αυτό.

Μαρόκο: Μπόνο, Χακίμι, Αγκέρ, Σαΐς, Μαζράουι (60′ Αλάχ Ατιγιάτ), Ουνάχι (81′ Σαμπίρι), Άμραμπατ, Αμαλά, Ζίγιεx, Εν Νεσιρί (81′ Χαμνταλά), Μπουφάλ (66′ Εζαλζούλι).

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (79′ Μαγέρ), Βλάσιτς (46′ Πάσαλιτς), Κράμαριτς (70′ Λιβάγια), Πέρισιτς (90′ Όρσιτς).