Super Cup: Oμόνοια Vs Aνόρθωση (21:00 Άλφα)

Ομόνοια και Ανόρθωση διεκδικούν απόψε τον πρώτο τίτλο της νέας ποδοσφαιρικής περιόδου, το Super Cup. Ο αγώνας θα γίνει στις 21:00 στο ΓΣΠ, με τηλεοπτική μετάδοση από το Άλφα Κύπρου.

Οι δύο ομάδες που κατέκτησαν τους δύο τίτλους στην περασμένη αγωνιστική περίοδο, η Ομόνοια το Πρωτάθλημα Cyta και η Ανόρθωση το Κύπελλο Coca – Cola ανοίγουν την αυλαία της ποδοσφαιρικής περιόδου 2021-2022 και τίθενται αντιμέτωποι σε αγώνα Super Cup για πρώτη φορά μετά από 16 χρόνια. Η τελευταία φορά που αγωνίστηκαν σε Super Cup, ήταν το 2005, με την Ομόνοια να κατακτά το τρόπαιο με 5-4 στα πέναλτι.

Η Ομόνοια κατέκτησε το τελευταίο της Super Cup πριν εννέα χρόνια, το 2012, όταν νίκησε με 5-3 την ΑΕΛ. Η Ανόρθωση κατέκτησε το τελευταίο της Super Cup το 2007, όταν νίκησε το ΑΠΟΕΛ με 2-1.

Ομόνοια και Ανόρθωση δικαιούνται να πραγματοποιήσουν στον αποψινό αγώνα μέχρι πέντε αλλαγές ενώ, σύμφωνα με την προκήρυξη, σε περίπτωση ισοπαλίας, δεν υπάρχει ημίωρη παράταση και η νικήτρια ομάδα θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

Τον αποψινό αγώνα στο ΓΣΠ θα διαιτητεύσει ο Τιμόθεος Χριστοφή με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Παύλο Γεωργίου και 4ο διαιτητή τον Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Στο VAR θα είναι ο Βασίλης Δημητρίου με το Νίκο Εγγλέζου.