Europa League: ΑΕΚ και Απόλλωνας προκρίθηκαν στους ομίλους

Νέα μεγάλη διεθνής επιτυχία για το Κυπριακό ποδόσφαιρο.

ΑΕΚ και Απόλλωνας προκρίθηκαν πανάξια στη φάση των ομίλων του Europa League, αποκλεισμός για το ΑΠΟΕΛ στη διαδικασία των πέναλτι από την Αστάνα.

Την Παρασκευή θα μάθουν τους αντίπαλους τους στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης οι ομάδες μας.

Απόλλωνας – Βασιλεία…1-0
Ο Απόλλωνας νίκησε στο Στάδιο ΓΣΠ την Ελβετική Βασιλεία με 1-0 και προκρίθηκε στη φάση των ομίλων για τέταρτη φορά.

Παρά την εκτός έδρας ήττα με 3-2, με το νικηφόρο 1-0 εξασφάλισε πανάξια το εισιτήριο της πρόκρισης.

Το γκολ στο 53ο λεπτό με μακρινή βολίδα του Χαράλαμπου Κυριάκου αποδείχτηκε αρκετό για να του χαρίσει την πρόκριση.

Ο Απόλλωνας προηγουμένως απέκλεισε κατά σειρά τη FC Stumbras Λιθουανίας, τη Željezničar Βοσνίας και την FC Dynamo Brest Λευκορωσίας.

ΑΕΚ – Τρεντσίν…3-0

Πανηγυρική πρόκριση για την ΑΕΚ Λάρνακας. Μετά το 1-1 στη Σλοβακία νίκησε στο ΑΕΚ Αρένα την Τρεντσίν με 3-0 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-1.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Απόστολος Γιάννου άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ και στο 36’ ο Ακοράν με βολίδα πέτυχε το 2-0. Στο 63’ ο Γιάννου ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 που έστειλε την ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Europa League για δεύτερη φορά στην ιστορία της.

Αποκλείστηκε στα πέναλτι το ΑΠΟΕΛ

Στη διαδικασία των πέναλτι αποκλείστηκε το ΑΠΟΕΛ από τη συνέχεια της διοργάνωσης του Europa League. Η Αστάνα νίκησε στον επαναληπτικό με 2-1 και εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης.

Ο κανονικός αγώνας έληξε με 1-0 υπέρ της Αστάνα, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα. Το γκολ σημείωσε στο 17΄με πέναλτι ο Ενρίκε.

Το 1-0 διατηρήθηκε και στην παράταση και ο νικητής αναδείχτηκε μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι με την Αστάνα να εξασφαλίζει (2-1) την πρόκριση στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Για το ΑΠΟΕΛ ευστόχησε μόνο ο Μοραϊς. Αστόχησαν οι Ντε Βινσέντι και Εφραίμ όπου και στις δύο περιπτώσεις απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Αστάνα και οι Ντελατόρε και Σόουζα, που έστειλαν τη μπάλα άουτ.