Europa League: Nίκη για Ομόνοια, ήττα για Ανόρθωση και ισοπαλία για ΑΕΛ

Η Ομόνοια νίκησε απόψε με 1-0 τη Φλόρα Ταλίν στο Στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της τρίτης προκριματικής φάσης του Europa League.

Το γκολ που καθόρισε το αποτέλεσμα σημείωσε στο 12ο λεπτό ο Μαρίνος Τζιωνής.

Ο επαναληπτικός αγώνας της Ομόνοιας θα διεξαχθεί στο Ταλίν της Εσθονίας την ερχόμενη Τρίτη 10 Αυγούστου.

Η Ομόνοια όπως είναι γνωστό άρχισε τις υποχρεώσεις της στη δεύτερη προκριματική φάση του Champions League, όπου αποκλείστηκε από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Η Ομόνοια αν αποκλείσει την Φλόρα Ταλίν θα αντιμετωπίσει την Άντβερπ Βελγίου στα Play-offs του Europa League, ενώ σε αντίθετη περίπτωση, το νικητή του αγώνα Σιάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Τέουτα (Αλβανία) στα Play-offs του Conference League.

Με εκτός έδρας αποστολή άρχισε σήμερα τις υποχρεώσεις της στο Europa League η Ανόρθωση.

Ηττήθηκε στη Βιέννη με 3-0 από την Ραπίντ στο πλαίσιο της τρίτης προκριματικής φάσης της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Κάρα και στο 65ο λεπτό ο Φούντας πέτυχε το 2-0. Ο Κρουλ στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-0.

Στο 62ο λεπτό η Ραπίντ κέρδισε πέναλτι που απέκρουσε ο Λόρια.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στο Στάδιο Αντώνης Παπαδόπουλος στις 12 Αυγούστου.

Η Ανόρθωση αν αποκλείσει την Ραπίντ Βιέννης ακολούθως θα αντιμετωπίσει την Ουκρανική FC Zorya στα Play-offs του Europa League και ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην Κύπρο.

Σε αντίθετη περίπτωση, θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα WKS Śląsk Wrocław (Πολωνία) – Hapoel Beer-Sheva FC (Ισραήλ) για τα Play-offs του Conference League.

Ισοπαλία της ΑΕΛ στο τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League και πλέον όλα θα κριθούν στον επαναλητικό της ερχόμενης εβδομάδας.

Στο ΑΕΚ Αρένα αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 την Καραμπάχ Αζερμπαϊτζάν. Άνοιξε το σκορ με γκολ του Τσέποβιτς που σημειώθηκε στο 69ο λεπτό με πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 90+3 με τον Ζουμπίρ.

Στις 12 Αυγούστου στο Μπακού θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός αγώνας.

Στον προηγούμενο γύρο η ΑΕΛ απέκλεισε με διπλή νίκη τη Βλάζνια Αλβανίας.

Η ΑΕΛ αν αποκλείσει την Καραμπάχ ακολούθως θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Breidablik (Ισλανδία) – Αμπερντίν (Σκωτία) για τα Play-offs της διοργάνωσης. Στην Κύπρο ο πρώτος αγώνας.