Europa League: Το ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 3-1 από την Σπάρτα Πράγας

Η Ευρωπαϊκή πορεία του ΑΠΟΕΛ για την ποδοσφαιρική περίοδο 2015-2016 ολοκληρώθηκε απόψε, στο ΓΣΠ με ήττα από την Σπάρτα Πράγας.

3-1 το αποτέλεσμα για τους Τσέχους που μαζί με τη Σάλκε προκρίνονται από τον όμιλο.

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό με τον Καβενάγκι που σκόραρε με όμορφο σουτ από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή.

Ο Γιούλις με τακουνάκι ισοφάρισε σε 1-1 για την Σπάρτα στο 63΄ για να ακολουθήσουν δύο τέρματα από το Λάφατα στο 77΄ και στο 87΄ τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό 1-3.

Το ΑΠΟΕΛ ολοκλήρωσε την παρουσία του στον 11ο όμιλο με απολογισμό 5 ήττες και 1 νίκη και τρεις βαθμούς.

Στον άλλο αποψινό αγώνα του ομίλου ο Αστέρας Τρίπολης έχασε εντός έδρας με 4-0 από τη Σάλκε.
Στη φετινή Ευρωπαϊκή του πορεία, το ΑΠΟΕΛ απέκλεισε τη Βαρντάρ Σκοπίων και τη Μίτζιλαντ Δανίας στο 2ο και στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Αποκλείστηκε από την Αστάνα Καζακστάν στα play-off της διοργάνωσης και συνέχισε την πορεία του στους ομίλους του Europa League.