Europa League: Παλικαρίσια ισοπαλία του Απόλλωνα κόντρα στη Μαρσέιγ – Ήττα για την ΑΕΚ

Παλικαρίσιος βαθμός για τον Απόλλωνα με αντίπαλο τη Μαρσέιγ στο ΓΣΠ για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

2-2 το τελικό αποτέλεσμα με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει στο 90′ λεπτό με το Ζελάγια και ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 2-0.

Ο Σάσα Μάρκοβιτς με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή είχε μειώσει σε 2-1 στο 74′ με τους Παγιέ και Λουίς Γκουστάβο να σκοράρουν για τους Γάλλους στο 50′ και στο 67′.

Με την ισοπαλία αυτή, Απόλλων και Μαρσέιγ πήραν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο.

Ήττα για την ΑΕΚ

Πολύ καλή προσπάθεια, χωρίς όμως το ανάλογο αποτέλεσμα για την ΑΕΚ Λάρνακας μέσα στην έδρα της Μπάγερν Λεβερκούζεν.

Σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική των ομίλων, η ΑΕΚ έχασε με 4-2 και έμεινε στους μηδέν βαθμούς σε δύο αγώνες.

Ο Ιβάν Τρισκόφσκι έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ στο 26ο λεπτό, όμως οι Γερμανοί σκόραραν στο 42′ και στο 48′ ανατρέποντας τα σε βάρος τους δεδομένα. Στα τελευταία στάδια του αγώνα σημειώθηκαν τα άλλα τέρματα με τη Λεβερκούζεν να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα στο 88′, το νεαρό Δημήτρη Ράσπα να μειώνει σε 3-2 στις καθυστερήσεις και τους Γερμανούς να διαμορφώνουν το τελικό 4-2 ένα λεπτό αργότερα.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Ζυρίχη νίκησε με 1-0 τη Λουντογκόρετς.