Europa League: Νίκες για Απόλλων, ΑΕΛ και ΑΕΛ

Ο Απόλλωνας νίκησε με 3-0 τη Ζάρια Μολδαβίας στο “ΑΕΚ Αρένα” και διευκόλυνε τα πράγματα ενόψει επαναληπτικού.

Ο αγώνας ήταν για το 2ο προκριματικό γύρο του Europa League και το σκορ που εξασφάλισε ο Απόλλωνας, του δίνει σημαντικότατο προβάδισμα για την πρόκριση. Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 20 Ιουλίου στη Μολδαβία.

Μόλις στο 11ο λεπτό ο Σκέμπρι άνοιξε το σκορ, ο Ντα Σίλβα πέτυχε το 2-0 λίγο αργότερα με πέναλτι και ο Ζοάο Πέδρο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 28ο λεπτό.

Απόλλωνας: Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Πέδρο, Σαντάνα, Σακέτι, Κυριάκου, Ντα Σίλβα (86΄ Στυλιανού) Σκέμπρι (77΄ Πίττας), Ζελάγια (60′ Σίλβα), Μάγκλιτσα.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Ούγγρος Adam Farkas.

Πρόγκρες Λουξεμβούργου – ΑΕΛ 0-1

Η ΑΕΛ έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League νικώντας εκτός έδρας με 1-0 την Πρόγκρες Λουξεμβούργου.

Καλύτερη η ΑΕΛ είχε και δύο δοκάρια με τους Ρεζέντε και Λαφράνς πριν ο Αρουαμπαρένα πετύχει το νικητήριο τέρμα στο 66′ ενώ ο δοκάρι είχε και ο σκόρερ στο 71ο λεπτό.

Ο επαναληπτικός θα γίνει την Πέμπτη 20 Ιουλίου στις 21:00 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” και η ΑΕΛ κρατά την τύχη της στα χέρια της για την πρόκριση.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αϊρόσα, Λαφράνς, Μιτρέα, Αβραάμ, Νικολάου, Σοάρες, Ρεζέντε (69′ Φιντέλις), Ντάνι (80′ Μέσκα), Σάσσι, Αρουαμπαρένα (87′ Ηλία).

Τον αγώνα διαιτητεύσε ο Ιταλός Massimiliano Irrati.

Νίκη και για την ΑΕΚ, 1-0 εκτός έδρας την Κορκ

Μετά τις νίκες της ΑΕΛ και του Απόλλωνα, το καλό τρίτωσε για τις Κυπριακές ομάδες στους αποψινούς αγώνες του 2ου προκριματικού γύρου του Europa League, με την ΑΕΚ Λάρνακας να πετυχαίνει σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Κορκ Σίτι Ιρλανδίας με 1-0.

Μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα, η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει τον στόχο της και να φέρει την πρόκριση στα μέτρα της, ενόψει του επαναληπτικού της 20ης Ιουλίου στο “ΑΕΚ Αρένα”.

Το νικητήριο τέρμα το πέτυχε το Τρουγιόλς στο 70ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Αντωνιάδης, Λαρένα, Λαμπάν, Τομάς (76′ Τέτε), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Φλοριάν

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γάλλος Francois Letexier.