Europa League: Η Ομόνοια αποκλείστηκε παρά την νίκη με 3-2

Στο 2ο προκριματικό γύρο του Europa League σταμάτησε η φετινή Ευρωπαϊκή πορεία της Ομόνοιας.

Στον επαναληπτικό αγώνα με αντίπαλο την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, η Ομόνοια νίκησε με 3-2, όμως η νίκη δεν ήταν αρκετή για να της χαρίσει την πρόκριση αφού στο Ισραήλ η Μπεϊτάρ είχε νικήσει με 1-0 και προκρίθηκε χάρις στον κανονισμό των εκτός έδρας τερμάτων.

Ο Αντζίνι άνοιξε το σκορ για την Μπεϊταρ στο 16ο λεπτό για να ισοφαρίσει για την Ομόνοια ο Αγκάγιεφ στο 25΄ με όμορφο σουτ.

Ο Αντζίνι με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος πέτυχε το 1-2 για την Μπεϊτάρ στο 43ο λεπτό για να ισοφαρίσει επίσης με πέναλτι για την Ομόνοια ο Σέρινταν στο 45’, μετά από χέρι αντίπαλου αμυντικού.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Ρουσιάς στο 81′, όμως δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.
Ομόνοια: Παναγή, Νασιμέντο, Καρλίτος, Μαργκάσα, Ούρσουλιτς, Αγκάγιεφ (55’ Σοϊλέδης), Φυλακτού (55’ Τουρέ), Κλέιτον, Σέρινταν (65’ Ρουσιάς), Φλορέσκου, Ντάρμπισαϊρ

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Davide Massa με βοηθούς τους Fabiano Preti και Filippo Valeriani και τέταρτο διαιτητή τον Claudio Cavilucci (όλοι από την Ιταλία).