Europa League: ΑΕΚ 2-0 Δυναμό Μινσκ, Αμπερντίν 2-1 Απόλλων, Αούστρια Βιέννης 0-0 ΑΕΛ

Νίκη με μηδέν παθητικό ήθελε ο προπονητής της ΑΕΚ και ο στόχος στο σημερινό παιχνίδι της Λάρνακας επιτεύχθηκε.

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-0 τη Δυναμό Μινσκ και έβαλε ισχυρές βάσεις για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Europa League.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί σε μια εβδομάδα (3/8) στην πρωτεύουσα της Λευκορωσίας.

Πολύ νωρίς (3’) η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να χάσουν μεγάλη ευκαιρία.

Στο 24’ μετά από σουτ του Τρισκόφσκι και κόντρα η μπάλα πήρε κατεύθυνση για το τέρμα της Δυναμό αλλά ο Κλίμοβιτς απέκρουσε σωτήρια. Στο 36’ κεφαλιά του Γκάλοβιτς απείλησε την εστία της ΑΕΚ.

Στο 42΄μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τέτε η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ (1-0).

Στο 65’ η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία του αγώνα με τον Hevel όμως στο 70’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρήκε στόχο, 2-0 η ΑΕΚ που της δίνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με τους Pablo, Αντωνιάδη, Truyols, Mojsov, Catala, Larena Jorge, Tete (78’ Acorán), Tričkovski, Hevel (73’ Τομάς), Λαμπάν, Φλοριάν (90’ Μυτίδης).

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Τσέχος Petr Ardeleanu με βοηθούς διαιτητές τους συμπατριώτες του Martin Wilczek και Petr Blazej.

Αμπερντίν – Απόλλων 2-1

Την ήττα με 2-1 γνώρισε απόψε ο Απόλλωνας στη Σκοτία από την Αμπερντίν για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Όλα πλέον θα κριθούν στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί σε μια εβδομάδα (3 Αυγούστου) στην Κύπρο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5’ με τον Christie και ο Απόλλωνας ισοφάρισε στο 59’ με τον Σαντάνα.

Στο 71’ αποβλήθηκε ο Σακέττι και ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στο 78’ η Αμπερντίν πέτυχε το 2-1 με τον Shinnie που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτήτευσε ο Φινλανδός Mattias Gestranius με βοηθούς διαιτητές τους συμπατριώτες του Jan-Peter Aravirta και Jonas Turunen.

Αούστρια Βιέννης – ΑΕΛ 0 – 0

Η ΑΕΛ μπορούσε και για νικηφόρο αποτέλεσμα μέσα στη Βιέννη στον πρώτο αγώνα της τρίτης προκριματικής φάσης του Europa League.

Το ισόπαλο 0-0 με αντίπαλο την Αούστρια Βιέννης δημιούργησε καλές προϋποθέσεις για το στόχο της πρόκρισης και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό αγώνα της ερχόμενης Τετάρτης στην Κύπρο.

Η ΑΕΛ στάθηκε πολύ καλά στο Ernst-Happel-Stadion της Βιέννης και δημιούργησε ευκαιρίες για να φτάσει στη νίκη και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου είχε και δοκάρι με τον Αρουαμπαρένα.

Διατέθηκαν 5,892 εισιτήρια.

Ο σημερινός ήταν ο πέμπτος φετινός για την ΑΕΛ στην Ευρώπη και ο τρίτος εκτός έδρας που διατηρεί το μηδέν παθητικό.

Η μέχρι τώρα διαδρομή
Η ΑΕΛ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από την πρώτη προκριματική φάση του Europa League όπου απέκλεισε την St Joseph’s (Γιβραλτάρ) με διπλή νίκη.

Εκτός έδρας νίκησε με 4-0 και στον επαναληπτικό του Τσιρείου Σταδίου με 6-0.

Στον πρώτο αγώνα της δεύτερης προκριματικής φάσης νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Progrès Niederkorn Λουξεμβούργου και στον επαναληπτικό που έγινε στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος» επικράτησε με 2-1.

Οι σκόρερ της ΑΕΛ στη μέχρι τώρα Ευρωπαϊκή της διαδρομή:

Λαφράνς (3), Αρουαμπαρένα (2), Μάριος Ηλία (2), Ανδρέας Κυριάκου, Γιάννης Μαύρου, Ανδρέας Αβραάμ, Μέσκα, Ντανί, Fidelis.

Εννέα από τα δεκατρία τέρματα της ΑΕΛ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο των αγώνων της.