Euro 2016: Νίκη Εθνικής Κύπρου επί της Ανδόρας

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τους προκριματικούς του Euro 2016, η  Εθνική Ομάδα Ανδρών της Κύπρου νίκησε χθες βράδυ εκτός έδρας με 3-1 την αντίστοιχη ομάδα της Ανδόρας .

Και τα τρία τέρματα πέτυχε ο Νέστωρας Μυτίδης που αναδείχθηκε σε “σταρ” της βραδιάς και έδειξε πως η Εθνική, μετά τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, βρήκε τον επόμενο σέντερ φορ της για πολλά χρόνια.

Η Κύπρος με την χθεσινή της νίκη έφτασε στους εννέα βαθμούς και ισοβαθμεί στην τρίτη θέση του 2ου ομίλου με το Ισραήλ.

Παρά το γεγονός ότι η κυπριακή ομάδα βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αντέδρασε και με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ανέτρεψε τα δεδομένα. Στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με αυτογκόλ του Τζούνιορ, που στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίκτυα του Γιωργαλλίδη στο αυτογκόλ της χρονιάς.

Στο 13` η Εθνική “έκρυψε” τη μπάλα τελικός αποδέκτης της οποίας ΄ήταν ο Νέστωρας Μυτίδης ου βρέθηκε σε θέση βολής και ισοφάρισε (1-1) για την Εθνική Κύπρου και στο 45` ο ίδιος ποδοσφαιριστής με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ πέτυχε το 2-1 για την Κύπρο.

Προηγήθηκε κοντινό πλασέ του Μακρίδη και σωτήρια απόκρουση του Φεράν από την οποία προήλθε το κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι διεθνείς συνέχισαν να κυνηγούν τα τέρματα και σε κανένα στάδιο δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους. Στο 51` ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε πέναλτι του Τζούνιορ όμως στο 53` ο Νέστωρας Μυτίδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 για την Εθνική Κύπρου.

Αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην κυπριακή ομάδα.

Η κάρτα που δέχτηκε ο Λαμπάν ήταν η δεύτερη και χάνει το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής Κύπρου με αντίπαλο την Ουαλία στο Στάδιο ΓΣΠ.

Κύπρος: Γιωργαλλίδης, Τζ. Δημητρίου, Σιέλης, Τζούνιορ, Αντωνιάδης, Νικολάου, Λαμπάν (76` Οικονομίδης), Μακρίδης (88` Κάστανος), Εφραίμ, Χριστοφή (82` Αλεξάνδρου), Μυτίδης.

Ανδόρα: Φεράν,Μαρτίνεζ, Βάλες, Ρέμπες, Μορένο, Ροντρίγκεζ Αντριάν, Σάντσιεζ, Αγιάλα, Ροντρίγκεζ Βικτόρ, Γκαρσία, Ρούμπιο.

Στο μεταξύ, την μπάλα του αγώνα με τις υπογραφές των συμπαικτών του πήρε ο Νέστωρας Μυτίδης ως ενθύμιο για τα τρία τέρματα που πέτυχε. Αυτά ήταν τα πρώτα τέρματα του Νέστωρα με την Εθνική Ανδρών.

Ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα και από τους τρεις βαθμούς ήταν ο προπονητής της Εθνικής Πάμπος Χριστοδούλου, ο οποίος τόνισε και τη σημαντικότητα που αποκτούν πλέον οι επόμενοι αγώνες για την κυπριακή ομάδα.

Στους άλλους αγώνες του 2ου ομίλου, το Ισραήλ έχασε εκτός έδρας από τη Βοσνία με 3-1, ενώ σημαντική νίκη με 1-0 επί του Βελγίου πέτυχε το Ισραήλ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα: Ανδόρα – Κύπρος 1-3, Βοσνία – Ισραήλ 3-1, Ουαλία – Βέλγιο 1-0.

Βαθμολογία (2ος όμιλος): Ουαλία 14, Βέλγιο 11, Ισραήλ 9, Κύπρος 9, Βοσνία/Ερζεγοβίνη 8, Ανδόρα 0.