Euro 2016: Γερμανία – Ουκρανία 2-0 , Τουρκία – Κροατία 0-1,Πολωνία – Βόρεια Ιρλανδία 1-0

Μονόλογος ήταν για τους Πολωνούς το παιχνίδι απέναντι στην Βόρεια Ιρλανδία. Πήραν εύκολα τη νίκη με 1-0 και τους τρεις βαθμούς. Με νίκη ξεκίνησε και η Κροατία που επικράτησε 1-0 της Τουρκίας με απίθανο γκολ του Μόντριτς. Η Ουκρανία ήταν καλή απέναντι στη Γερμανία αλλά δεν τα κατάφερε γνωρίζονται την ήττα με 2-0.

Πολωνία – Βόρεια Ιρλανδία 1-0

Η Πολωνία ήταν εμφανώς καλύτερη από την (ακίνδυνη) Βόρεια Ιρλανδία, νίκησε με 1-0 και πήρε τους τρεις βαθμούς, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου του EURO 2016.

Το παιχνίδι στη «Allianz Riviera» της Νίκαιας ήταν ένας μονόλογος για τους Πολωνούς, οι οποίοι έφθασαν στη νίκη με το γκολ του Μίλικ στο 51ο λεπτό.

Τουρκία – Κροατία 0-1

Με τέρμα του Μόντριτς στο 41ο λεπτό, η Κροατία συνέχισε τη θετική παράδοση που τη θέλει να βγαίνει αλώβητη από τους αγώνες της πρεμιέρας σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (σε πέντε αγώνες έχει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία).

Στο Parc des Princes του Παρισιού, η ομάδα του Τσάτσιτς επικράτησε 1-0 της Τουρκίας στη 1η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου και βλέπει με μεγάλη αισιοδοξία τη συνέχεια του Euro 2016.

Γερμανία – Ουκρανία 2-0

Η Γερμανία νίκησε 2 – 0 την Ουκρανία στην αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του Γ’ ομίλου του EURO2016, που διεξήχθη στο «Πιέρ Μαρουά» της Λιλ.

Η Ουκρανία ήταν πολύ καλή ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά τα πάντσερ επικράτησαν αλά γερμανικά, κρατώντας την παράδοση που θέλει την εθνική τους να κερδίζει στις πρεμιέρες.

Ο Μουστάφι έβαλε μπροστά στο σκορ την Γερμανία στο 19′, ενώ στις καθυστερήσεις (90+2′) ο Σβαϊστάινγκερ έγραψε το τελικό 2-0.