Champions League: H Ομόνοια ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ μέσα στο “Maksimir”, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση έχουν οι Κροάτες ενώ η Ομόνοια καλείται να διεκδικήσει τις λίγες πιθανότητες που έχει στον επαναληπτικό του ΓΣΠ που θα γίνει την Τρίτη 27 Ιουλίου.

Οι καλύτερες στιγμές του αγώνα:

9′: Επικίνδυνο γύρισμα του Λέτσιακς, ακούμπησε τη μπάλα ο Λιβάκοβιτς και στη συνέχεια απομάκρυνε ο αμυντικός.
19′: Έξυπνη εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ που λίγο έλειψε να ξεγελάσει τον Λιβάκοβιτς, μόλις έξω.
26′: Καλή ευκαιρία για την ΟΜΟΝΟΙΑ με τον Ντούρις από το σημείο του πέναλτι να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα έξω.
34′: Σπουδαία παρέμβαση του Χούμποτσαν καθώς ο Όρσιτς έβγαινε φάτσα με τον Φαμπιάνο.
35′: Φοβερή διπλή απομάκρυνση του Σέχου σε σουτ του Πέτκοβιτς.
42′: Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ, άουτ.
44′: Μακρινό σουτ δοκίμασε ο Κούσουλος, μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς.
46′: Σουτ από τον Μίσιτς, ακούμπησε ο Φαμπιάνο και έχουμε κόρνερ.
47′: Γυριστό σουτ του Πέτκοβιτς έπειτα από κόρνερ, έξω.
54′: Σέντρα του Λέτσιακς από αριστερά και βολέ στη κίνηση από τον Σέχου, άουτ.
56′: Έκοψε στη γραμμή πλασέ του Πέτκοβιτς ο Κούσουλος.
58′: Γύρισμα του Γιαν στον Μιξ, σούταρε με τη μία αλλά απομάκρυνε ο Κατρίν.
64′: Ανοίγει το σκορ η Ντιναμό με σουτ του Μάγιερ.
77′: Διαγώνιο σουτ από τον Μάγιερ, πάνω από τα δοκάρια.
78′: Προβολή από τον Τζιωνή ύστερα από σέντρα του Γιαν, έξω.
80′: Διώχνει σε κόρνερ δυνατό σουτ του Μίσιτς ο Φαμπιάνο.
81′: 2-0 με κεφαλιά του Γιάκιτς.
88′: Σουτ με το αριστερό δοκίμασε ο Τζιωνής, ψηλά έξω.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Η Ντινάμο είχε περισσότερα καλά διαστήματα ενώ δημιούργησε και φάσεις στην εστία του Φαμπιάνο με καλύτερη στιγμή στο 36ο λεπτό. Ο Πέτκοβιτς έκανε δύο σουτ στην ίδια φάση τα οποία σταμάτησε ο Σέχου. Από την άλλη η Ομόνοια, είχε αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο μέρος ενώ δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πετύχει τέρμα, με αποκορύφωμα την μεγάλη ευκαιρία του Ντούρις στο 27ο λεπτό. Ο φορ της Ομόνοιας έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη η Ομόνοια κρατούσε την Ντινάμο μακριά από την περιοχή της, όμως, στο 65ο λεπτό και μετά από αδράνεια των ποδοσφαιριστών του Μπεργκ ήρθε το 1-0. Αρχικά έκανε λάθος ο Γκόμεθ που βρήκε αντίπαλο, οι Κροάτες επανέφεραν και η μπάλα τελικά κατέληξε στον Μάιερ ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο.

Ακολούθως η Ομόνοια έδειξε επηρεασμένη με το τέρμα που δέχθηκε και στο 81ο λεπτό η Ντινάμο πέτυχε και το 2-0. Μετά από σέντρα του Μάιερ, ο Γιάκιτς έπιασε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι στέλνοντας την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Φαμπιάνο.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 2-0.