Champions League: Ο Μέσι οδήγησε την Μπάρτσα στο επιβλητικό 3-0 επί της Μπάγερν

Ο Μέσι εκεί που ο Μάνουελ Νόιερ έδειχνε ανίκητος, οδήγησε τους Καταλανούς στο επιβλητικό αλλά όχι εύκολο 3-0 κόντρα “Καμπ Νου”.

Ο Λιονέλ Μέσι, στην 100η ευρωπαϊκή του συμμετοχή με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα, πήρε την ομάδα στους ώμους του και την οδήγησε σε μια καθαρή νίκη με 3-0 απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο αγώνας μέχρι το 76` δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και θεάματος, καθώς μέχρι εκείνη τη στιγμή οι μοναδικές φάσεις που ξεχώριζαν ήταν οι συγκλονιστικές αποκρούσεις, κυρίως στο α` ημίχρονο, του Γερμανού τερματοφύλακα Μανουέλ Νόιερ.

Ο Μέσι εκεί που ο Μάνουελ Νόιερ έδειχνε ανίκητος, οδήγησε τους Καταλανούς στο επιβλητικό αλλά όχι εύκολο 3-0 κόντρα “Καμπ Νου”, και πάει με μεγάλο αέρα στον επαναληπτικό του Μονάχου, όπου η Μπάγερν σίγουρα θα είναι διαφορετική.

Στο 77` ο Αργεντινός, με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ, όμως το καλύτερο γκολ ήρθε τρία λεπτά αργότερα, όταν και πάλι ο Μέσι με εξαιρετική ντρίπλα άφησε στο χορτάρι τον Μπόατενγκ και με εξαιρετικό σκάψιμο της μπάλας από τα πλάγια έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Οι Βαυαροί προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, όμως τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμα χειρότερα γι’ αυτούς καθώς στις καθυστερήσεις, ο Μέσι έδωσε ασίστ στον Βραζιλιάνο Νεϊμάρ, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Νόιερ δεν αστόχησε, πετυχαίνοντας το τελικό 3-0.