Champions League: Ήττα του ΑΠΟΕΛ από τη Sūduva με 3-1

Στο πλαίσιο της πρώτης προκριματικής φάσης του Champions League, ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε από τη  Sūduva, στη Λιθουανία, με 3-1.

Οι γηπεδούχοι απόλυτα εύστοχοι πέτυχαν τρία τέρματα (9’, 13’, 19’) πριν συμπληρωθούν 20 λεπτά αγώνα στο «Futbolo stadionas Marijampolėje» με πρωταγωνιστή τον Rigino Ruben Cicilia.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ προσπάθησαν να μειώσουν, είχαν την εδαφική υπεροχή και το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Καζού στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, είναι σημαντικό στην προσπάθεια που θα ακολουθήσει στην Κύπρο για ανατροπή των δεδομένων.

Το ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε με τους Βάτερμαν, Μιλάνοφ (63΄Νατέλ), Καζού, Ταβάρες, Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Αλ Τάαμαρι, Σάλαι (46΄ Αλωνεύτης), Ντε Βινσέντι (46΄Ποτέ), Ντελατόρε.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη 17 Ιουλίου και ώρα 20:00 στο Στάδιο ΓΣΠ.

Ο νικητής του αγώνα ΑΠΟΕΛ – Sūduva θα αντιμετωπίσει στη επόμενη φάση της διοργάνωσης το νικητή του αγώνα Σπαρτάκς Λετονίας – Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου (0-0 ο πρώτος αγώνας).

Ο ηττημένος θα συνεχίσει στη δεύτερη προκριματική φάση του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του αγώνα Φλόρα Ταλίν – Μπερ Σεβά Ισραήλ (1-4 ο πρώτος αγώνας).