ATP Finals 2022: Τσιτσιπάς-Τζόκοβιτς 0-2 (4-6, 6-7)… 10 συνεχόμενες ήττες από τον Σέρβο

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς είναι ο… κρυπτονίτης του Στέφανου Τσιτσιπά που μετρά πλέον 10 συνεχόμενες ήττες από τον Σέρβο, ο οποίος έβαλε τέλος στο όνειρο του να ανεβεί στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Νόλε επικράτησε σε μία ώρα και 38 λεπτά με 2-0 (6-4, 7-6) δείχνοντας τη γνωστή ωριμότητα και ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία.

Ο Στέφανος με την ήττα του δεν έχει αποκλειστεί από τη διεκδίκηση του τίτλου στο Τορίνο, αλλά σίγουρα έχει πλέον πιο δύσκολο έργο και δεν έχει καμία ελπίοδα για να ξεπεράσει τον Κάρλος Αλκαράθ και να ανέβει στο Νο1.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ουσιαστικά πλήρωσε στο σημερινό ματς την κακή του εκκίνηση στο πρώτο σετ και στο τάι μπρέικ του δεύτερου, ενώ σε γενικές γραμμές ήταν καλός.

Στο πρώτο γκέιμ δεν του βγήκε το σερβίς, έκανε πολλά αβίαστα λάθη και έτσι ο Τζόκοβιτς έκανε το μπρέικ που ήταν και το μοναδικό του αγώνα!

Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας βασίστηκε για άλλη μια φορά στο παιχνίδι του από την τελική γραμμή. Με πολύ καλό σερβίς (9 άσοι στον μάστερ της επιστροφής Τζόκοβιτς δεν είναι λίγοι) και 80% κερδισμένων πόντων στο πρώτο σερβίς, ο Τσιτσιπάς κόντραρε τον Σέρβο όμως δεν κατάφερε να κάνει κανένα μπρέικ. Μάλιστα είχε την ευκαιρία μόνο μία φορά, στο 4-3 του β’ σετ αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο τάι μπρέικ του β’ σετ ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 1-5, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-5, αλλά δεν μπόρεσε να βρει ένα ακόμη μπρέικ κι ο Νόλε πανηγύρισε τη νίκη.

Στη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου, ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ και ο Τζόκοβιτς τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Το αυριανό πρόγραμμα περιλαμβάνει αγώνες από τον πράσινο όμιλο, με τον Ράφα Ναδάλ να παίζει κόντρα στον Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ και τον Κάσπερ Ρουντ με τον Τέιλορ Φριτζ.

Πηγή:Sportsfeed.gr