Το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε την Ομόνοια με 4-1. Ισοπαλία για την ΑΕΚ

Το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε την Ομόνοια στο ντέρπμι που έγινε στο ΓΣΠ για τη 13η αγωνιστική του Πρωταθλήματος, με τυπικά γηπεδούχο την Ομόνοια.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 4-1 υπέρ του ΑΠΟΕΛ που ανέβηκε στους 30 βαθμούς ενώ η Ομόνοια έμεινε στους 24.

Ο Εφραίμ με πέναλτι στο 16′ άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ. Στη φάση του πέναλτι, ο Καρλίτος είδε κόκκινη κάρτα και η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές.

Δύο τέρματα από τον Πιέρο Σωτηρίου — ο οποίος έφτασε τα εννέα στο Πρωτάθλημα — στο 34ο λεπτό και στο 38΄’ ανέβασαν το σκορ στο 3-0 για το ΑΠΟΕΛ που ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο Μαρκάσα με απευθείας φάουλ μείωσε σε 3-1 στο 50ο λεπτό για να πετύχει το τελικό 4-1 ο Βινίσιους στο 67ο λεπτό.

Απρόσμενες απώλειες βαθμών είχε εξάλλου η πρωτοπόρος ΑΕΚ, στον εκτός έδρας αγώνα με αντίπαλο την ουραγό Αναγέννηση Δερύνειας. Το τελικό αποτέλεσμα κλείδωσε στο 0-0, με την ΑΕΚ να ανεβαίνει στους 32 βαθμούς ενώ η Αναγέννηση πήρε μόλις τον τρίτο της βαθμό στο Πρωτάθλημα.