Το ΑΠΟΕΛ συνέτριψε την ΑΕΛ με 6-0

Το ΑΠΟΕΛ πέτυχε σήμερα την 6η νίκη του σε επτά αγώνες  και συνέτριψε την ΑΕΚ με 6-0.

Το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 19 βαθμούς, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με τρεις βαθμούς περισσότερους από την ΑΕΚ που αγωνίζεται τη Δευτέρα με τη Νέα Σαλαμίνα.

Πολύ καλή εμφάνιση για το ΑΠΟΕΛ που πέτυχε τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και τρία στο δεύτερο.

Στο 14΄ ο Γιώργος Εφραίμ με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ ενώ ο ίδιο παίκτης στο 16′ , επίσης με σουτ έξω από την περιοχή, πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Καβενάγκι. Ο Αργεντινός επιθετικός πέτυχε το 3-0 στο 38′ και το 4-0 το 56′.

Στο 38′ ο Αργεντινός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε λάθος πάσα του Ντεγκρά και σκόραρε με σουτ πάνω από το σώμα του τερματοφύλακα της ΑΕΛ ενώ στο 56′ σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο 58′ ήταν η σειρά του Αρτυματά να σκοράρει με σουτ μέσα από την περιοχή για το 5-0 για να διαμορφώσει το τελικό 6-0 ο Καβενάγκι με πέναλτι στο 90ο λεπτό.

Ο Καβενάγκι με το σημερινό χατ τρικ, έφτασε τα δέκα τέρματα στο Πρωτάθλημα.

Αυτή ήταν η 4η ήττα της ΑΕΛ που παρέμεινε στους επτά βαθμούς.