Το ΑΠΟΕΛ νίκησε εκτός έδρας την Ανόρθωση 3-0, ΑΕΛ VS ΑΕΚ 0-0 (Videos)

Το ΑΠΟΕΛ υποχρεώσε την Ανόρθωση την πρώτη της νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα Cyta νικώντας την με 3-0 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

Με τη νίκη του αυτή το ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 33 βαθμούς σε 15 αγώνες έναντι 36 της Ανόρθωσης σε 17 αγώνες.

Ο Ποτέ άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ μόλις στο 13ο δευτερόλεπτο του αγώνα, ο Εμπεσίλιο πέτυχε το 2-0 στο 57′ και ο Ντε Καμάργκο διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 85′. Είχε προηγηθεί στο 79′ χαμένο πέναλτι για την Ανόρθωση αφού την εκτέλεση του Βίκτορ απέκρουσε ο Πέρεθ.

Στο Τσίρειο Στάδιο ΑΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 και πήραν από ένα βαθμό. Η ΑΕΚ πέρασε μόνη πρώτη με 37 βαθμούς σε 17 αγώνες ενώ η ΑΕΛ παρέμεινε 5η με 29 βαθμούς σε 16 αγώνες.

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός με 3-2 επί του Εθνικού Άχνας στο Μακάρειο Στάδιο.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πολύτιμο τρίποντο με πέναλτι του Σαμάρα στις καθυστερήσεις. 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 5′ με τον Κωνσταντίνο Σωτηρίου και τον Εθνικό να ισοφαρίζει με πέναλτι του Πιντσέλι στο 12′. Στο 53′ ο Τόρες πέτυχε το 2-1 για τον Ολυμπιακό, στο 85′ ο Πιντσέλι ισοφάρισε για να σκοράρει τελευταίος ο Σαμάρας με πέναλτι στο 90′ για το τελικό 3-2.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 15 βαθμούς, έναντι 7 του Εθνικού.