Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής του ντέρμπι με 1-0 απέναντι στον Απόλλωνα

Συναρπαστικό φινάλε στο σημερινό ντέρμπι που έγινε στο Στάδιο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας.

Με κεφαλιά του Μοραϊς στις καθυστερήσεις (90+2) το ΑΠΟΕΛ νίκησε στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής τον Απόλλωνα με 1-0.

Οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κακά στο 70ο λεπτό.

Το ΑΠΟΕΛ με τη νίκη του έφτασε στους 45 βαθμούς, όσους και ο Απόλλωνας αλλά αναγράφεται πρώτο στη βαθμολογία, καθώς στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Λεμεσό οι δύο ομάδες έφεραν ισοπαλία 0-0.

Η σημερινή ήταν η 13η φετινή νίκη για το ΑΠΟΕΛ και για τον Απόλλωνα η τέταρτη ήττα.

Στο φινάλε της πρώτης φάσης του Πρωταθλήματος το ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια και ο Απόλλωνας την Ανόρθωση.