Συντριπτική ήττα της Δόξας από τη Νέα Σαλαμίνα με 6-2

Συντριπτική ήττα της Δόξας από τη Νέα Σαλαμίνα με 6-2, στον αγώνα στο Μακάρειο στάδιο για την 2η αγωνιστική της φάσης των play-off του δεύτερο ομίλου του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου Α’ κατηγορίας.

Με τη νίκη αυτή, η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε στους 27 βαθμούς.

Η Δόξα με τον Σαντίκ Μπεράτ είχε ανοίξει το σκορ νωρίς στο 6ο λεπτό, με τον Τιάγκο Φερέιρα να ισοφασίζει στο 43ο λεπτό. Η Σαλαμίνα μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Νουρ Φαρχάντ. Στο 67’ ο Ελούντου Τσαρλς πέτυχε το 3-1, με τους Φερέιρα και Φαρσχάντ να αυξάνουν το σκορ στο 1-4 στο 71’ και στο 84’. Στο 86’ ο Θεοδόσης Σιαθάς πέτυχε το 6-1 και στο 88’ ο Σαντίκ Μπεράτ μείωσε για τη Δόξα στο 2-6.

Σημαντική νίκη πέτυχε επίσης η Αλκή επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 στο στάδιο Αμμόχωστος.

Η Αλκή ανέβηκε στην τέταρτη θέση του β’ ομίλου με 29 βαθμούς, αφήνοντας τον Ολυμπιακό στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Τζόφρι Μαλφλουρί στο 10’ και στο 72’ και ο Φαμπρίτσιο Σιμόες στην εκπνοή του αγώνα. Για τον Ολυμπιακό σκόραρε ο Κάστρο Χέλντερ στο 32’.