Σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ με 2-1

Η ομάδα της Λάρνακας, ΑΕΚ, πέτυχε σήμερα σπουδαία νίκη στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ.

Οι κιτρινοπράσινοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, όμως στην επανάληψη έβγαζαν… φωτιές και με γκολ των Μυτίδη και Λαρένα, πήρε σπουδαίο τρίποντο που την κρατάει στο κυνήγι του τίτλου.

Ο ΑΠΟΕΛ έδειξε τρομερή αδυναμία να κάνει τα απαραίτητα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αφού έπαιζε και με 10 παίκτες.

Ο Εμπεσίλιο έχασε τρομερή ευκαιρία να κάνει το 0-2 αλλά αυτά είναι ψηλά γράμματα αφού ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών.

Στο πρωτο ημίχρονο, μετά από ένα καλό σουτ του Σωτήριου που πέρασε έξω και μια κεφαλιά του Μοράις που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Γιωργαλλίδης ήρθε το γκολ.

Μόλις στο 8′ ο Μπερτόλιο βρήκε μόνο του στην μικρή περιοχή τον Μοράις ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Το 0-1 ήταν πλέον γεγονός.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ αποσυντονισμένο.

Στο 82ο λεπτό, ο  Μυτίδης  με πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

Το 1-1 όπως ήταν φυσικό έδωσε τρομερή ψυχολογία στην ΑΕΚ που πίστεψε στην ανατροπή και στις καθυστερήσει με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.