Πρώτη εκτός έδρα νίκη της Ανόρθωσης (video)

Η Ανόρθωση πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο Πρωτάθλημα. Επιβλήθηκε εκτός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με 3-2 και ανέβηκε στους 12 βαθμούς, ισοβαθμώντας στην 4η θέση μαζί με την ΑΕΚ και την ΑΕΛ.

Η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στους 11 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Ερμή.

Με τον αγώνα αυτό ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας.

Ο Νούχου στο 30ο λεπτό με σουτ από πλάγια θέση ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

Η Ανόρθωση πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 57ο λεπτό με σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή.

Στο 75΄ ο Τσιντί λίγο μετά που μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή μείωσε σε 2-1 με κοντινή προβολή ενώ στο 88ο λεπτό ο Ιακοβένκο με ασύλληπτο σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή πέτυχε το τρίτο γκολ της Ανόρθωσης.

Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε με σουτ του Ντιέγκο Λεόν σε χρόνους καθυστερήσεων.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χρίστος Νικολαϊδης.