Πάφος Vs ΑΠΟΕΛ 2-3, Απόλλων Vs ΑΕΚ 2-0 και Ολυμπιακός Vs Ανόρθωση 0-3 (Videos)

Με τέρμα του Λούκας Σόουζα στις καθυστερήσεις, το ΑΠΟΕΛ πήρε πολύτιμη νίκη με 3-2 εκτός έδρας επί της Πάφος F.C.

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 2-0 από τέρματα των Ζαχίντ στο 31′ και Ντελατόρε στο 48′ και η Πάφος ισοφάρισε από δύο τέρματα του Μπεριγκό στο 64′ και στο 79′.

Με τη νίκη του αυτή το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 57 βαθμούς και παρέμεινε πρώτο ενώ η Πάφος έμεινε 9η με 24 βαθμούς.

Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε και το ντέρμπι του Τσιρείου μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΚ.

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 1-0 από τέρμα του νεοαποκτηθέντα Σάσα Μάρκοβιτς ο οποίος σκόραρε με απευθείας φάουλ στο 90ο λεπτό ενώ ακολούθησε και δεύτερο τέρμα από το Ζελάγια σε χρόνους καθυστερήσεων.

Πολύ σημαντική η νίκη του Απόλλωνα αφού ξέφυγε έξι βαθμούς από τη σημερινή αντίπαλο του και παρέμεινε στη 2η θέση με δύο βαθμούς λιγότερους από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕΚ έμεινε στους 49 βαθμούς και έπεσε στην 4η θέση.

Εκτός έδρας νίκη για την Ανόρθωση, 3-0 τον Ολυμπιακό στο Μακάρειο Στάδιο.

Ο νεοαποκτηθέντας Ντούρις πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα της Ανόρθωσης στο 37′ και στο 41′ για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Πράνιτς στο 73′.

Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση πέρασε στην 3η θέση με 50 βαθμούς, έναν περισσότερο από την ΑΕΚ, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε 12ος με 17 βαθμούς.