Ο Απόλλωνας έχασε 2-1 από την Γκρασχόπερς στις καθυστερήσεις (Video)

Ο χθεσινός αγώνας στο Arena St. Gallen έληξε με 2-1 υπέρ της Γκρασχόπερς με γκολ που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις.

Ο Απόλλωνας δημιούργησε πρώτος τις προϋποθέσεις για να σκοράρει και παρά το γεγονός ότι στο τέλος ηττήθηκε διατηρεί ακέραιες της ελπίδες του για πρόκριση.

Στο 10’ κέρδισε πέναλτι με τον Γκίε όμως ο Ντα Σίλβα που ανέλαβε την εκτέλεση του έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των Ελβετών.

Στο επόμενο λεπτό η Γκρασχόπερς άνοιξε το σκορ (1-0) με τον Ταπάκοβιτς.

Ο Απόλλωνας έφτασε στο 1-1 με γκολ του Γκίε στο 76’ με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ντα Σίλβα.

Στο 86’ αποβλήθηκε ο Σακέττι και ο Απόλλωνας ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Το 2-1 διαμορφώθηκε από τον Νούμα Λαβανσί στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Ελβετοί για να φτάσουν εδώ απέκλεισαν στη δεύτερη προκριματική φάση την Ρεϊκιάβικ Ισλανδίας με 2-1 και 3-3.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Λετονός Andris Treimanis (διεθνής από το 2011) με βοηθούς τους συμπατριώτες του Haralds Gudermanis και Aleksejs Spasjonnikovs.

Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στην Κύπρο την Πέμπτη 4 Αυγούστου.

Η Γκρασχόπερς άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα Ελβετίας χθες με εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Λωζάνης από τέρματα που πέτυχε ο Caio (24’, 64’).