Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε και στο Λουξεμβούργο την Dudelange με 1-0

Μετά το νικηφόρο 1-0 στο ΓΣΠ το ΑΠΟΕΛ νίκησε και στο Λουξεμβούργο την Dudelange με 1-0.

Οι πρωταθλητές μας παρουσιάστηκαν με καλύτερο πρόσωπο στο «Stade Jos Nosbaum» και πανάξια έφτασαν στην πρόκριση.

Στην επόμενη φάση το ΑΠΟΕΛ θα αντιμετωπίσει την Βιτορούλ και ο πρώτος αγώνας θα γίνει στη Ρουμανία την ερχόμενη εβδομάδα.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στον απογευματινό επαναληπτικό και επιδίωξε το γκολ που θα του έδινε σημαντικό προβάδισμα για το στόχο της πρόκρισης.

Στο 20ο λεπτό μακρινό σουτ του Μπερτόλιο σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 27’ νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ όταν την κοντινή κεφαλιά του Ντε Καμάργκο απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Jonathan Joubert.

Στο 40’ με πέναλτι (ανατροπή του Οάρ) που εκτέλεσε ο Ντε Καμάργκο το ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ και το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πετύχει και δεύτερο γκολ χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.