Ομόνοια Vs ΑΕΛ 1-2, Νέα Σαλαμίνα Vs Δόξα 4-1, Ερμής Vs Πάφος 0-1

Με τέρμα του Λαφράνς στην τελευταία φάση του αγώνα, η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 την Ομόνοια στο ΓΣΠ σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της Β’ φάσης του Πρωταθλήματος Cyta.

Η Ομόνοια είχε προηγηθεί με τον Ντάρμπισαϊρ στο 18ο λεπτό τον Άγγλο επιθετικό να πιάνει τον Φλοριάν Τολμές της ΑΕΚ στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με 21 τέρματα. Η ΑΕΛ ισοφάρισε με το Ρομάν στο 86′.

Η Ομόνοια αγωνίστηκε με δέκα ποδοσφαιριστές στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Κανού με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο Β’ ομίλο η Νέα Σαλαμίνα νίκησε τη Δόξα με 4-1 και ανέβηκε στους 39 βαθμούς αφήνοντας τη Δόξα στους 43. Τα τέρματα της Νέας Σαλαμίνας πέτυχαν οι Θωμάς Νικολάου, Ιωάννης Κωστή, Ελούντου και Καρώ ενώ η Δόξα είχε μειώσε προσωρινά σε 3-1 με το Σαντίκ.

Στο ΓΣΖ, με τέρμα του Σικόρσκι στο 52′ η Πάφος νίκησε με 1-0 τον Ερμή.